Shtete të shumta mbesin prapa Kosovës në ranglistën e EHF-së

Federata Evropian e Hendbollit ka ndryshuar sistemin e garave evropiane për klube, ndërsa ndryshimet hyjnë në fuqi pas një viti, prej edicionit 2020\2021. Në kuadër të këtyre ndryshimeve, EHF-ja të premten publikoi rangimin e vendeve që është i vlefshëm për edicionin e ardhshëm, pra edicionin 2020\21.

Rangimi është i bazuar në sukseset e klubeve në tri edicionet e kaluara të kupave evropiane (2016\17, 2017\18 dhe 2018\19).

Te meshkujt, Kosova renditet në vendin e 29-të dhe lë prapa vende të shumta evropiane, duke përfshirë Serbinë, Bosnjën, Bullgarinë, Lituaninë, Malin e Zi, Qipron, Britaninë e Madhe, Moldavinë, Gjeorgjinë, Italinë dhe plot 11 shtete tjera.

Rangimi edhe një herë dëshmon për avancimin e hendbollit kosovar, duke përfshirë edhe ngritjen graduale të klubeve. Në bazë të rangimit, Kosova në edicionin 2020\21 do të ketë të drejtën e prezentimit me katër skuadra të meshkujve në Kupa Evropiane. Kampioni do të garojë në garën e re, të quajtur “European Handball League”, që e zëvendëson Kupën aktuale të EHF-së. Kurse tri skuadra tjera do të kenë të drejtën e pjesëmarrjes në Kupën e EHF-së, që tani njihet si Kupa Sfiduese (Challenge Cup).

Te femrat, Kosova e ndanë vendin e 26-të me Qipron e Izraelin dhe lë mbrapa vende si Greqia, Luksemburgu, Portugalia, Belgjika, Islanda dhe plot 16 shtete tjera. Edhe te femrat Kosova prej edicionit 2020\21 do të prezentohet me kampionin në European Handball League dhe me tri ekipe tjera në Kupën e EHF-së.

European Handball League do të luhet në grupe dhe kështu kampionët kosovarë pritet të kenë të garantuara më shumë se nga dy ndeshje evropiane.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …