Shtyhen ndeshjet kualifikuese për Botëror, Kosova luan në mars të vitit të ardhshëm

Federata Evropiane e Hendbollit ka njoftuar të premten se janë shtyrë ndeshjet kualifikuese për Botërorin 2021 të hendbollisteve. Ndeshjet që është dashur të luhen në fillim të dhjetorit, do të luhen në mars të vitit të ardhshëm.

Në këto kualifikime do të paraqitet edhe Kombëtarja e Kosovës. Kombëtarja jonë prej 4 deri më 6 dhjetor është dashur të luaj në Austri. Prapë ndeshjet do të luhen në Austri por prej 19 deri më 21 mars të vitit të ardhshëm. Kosova do të luaj me Austrinë dhe Italinë dhe synon avancimin në raundin e dytë kualifikues. Dy të parët në grup avancojnë në raundin e plejofit.

Ndeshjet janë shtyrë për shkak të situatës me koronavirus dhe kufizimeve në udhëtim.
Për Kombëtaren tonë situata në mars mund të jetë më e volitshme. Deri atëherë pritet të kthehet kapitenja Leonora Demaj, që po sanon një lëndim, kurse edhe disa lojtare që janë në proces të pajisjes me pasaportë të Kosovës, do të jenë në dispozicion të selektorit Agron Shabani.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Llapi ka vazhduar me fitore në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të dielën në xhiron …

Besa Famgas e ka mbyllur me fitore bindëse fazën e parë të garave në Superligën e Kosovës në hendboll …