Spanja e Suedia kalojnë në finale

Spanja e Suedia do të takohen në finale të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Në ndeshjet gjysmëfinale të zhvilluara të premten, Spanja fitoi ndaj Francës me rezultat 27:23 kurse Suedia në ndeshjen dramatike e mposhti favoriten Danimarkën me rezultat 35:34.

Ndeshja mes Suedisë e Danimarkës ëshë vendosur vetëm pas vazhdimeve nga pesë minuta.

Suedezët kanë udhëhequr gjatë tërë ndeshjes, madje edhe me shumë gola dallim, por danezët janë kthyer në lojë dhe me gol në sekondën e fundit kanë dërguar takimin në shtesa (28:28). Por edhe në vazhdime suedezët janë treguar më të mirë dhe kanë fituar me një gol dallim, 35:34. Mattias Zachrisson me tetë gola ishte më efikasi te Suedia, por u dallua sidomos portieri Andreas Palicka që bëri plot 20 pritje. Te Danimarka më efikasi ishte legjenda Mikkel Hansen me 12 gola.

Ndërkohë Spanjën në fitoren 27:23 ndaj Francës e udhëhoqi Ferran Sole me gjashtë gola. Numër të njëjtë golash për Francën shënoi Cedric Sorhaindo.
Ndeshjet e fundit të “Euro 2018” janë të dielen. Në Zagreb, nga ora 18:00 përballen Franca e Danimarka për vendin e tretë, kurse finalja e madhe mes Spanjës e Suedisë nis në ora 20:30.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova