Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Suedia në gjysmëfinale të Evropianit

Pas një rikthimi të madh, Suedia mposhti Norvegjinë me rezultat 24:23 dhe u kualifikua në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian të hendbollit. Golin e fitores suedezët e shënuan 15 sekonda para fundit. Pas pjesës së parë Norvegjia udhëhiqte me rezultat 14:9, por pjesa e dytë u takoi plotësisht suedezëve. Suedia ishte prej kundërshtarëve të Kosovës në kualifikimet për këtë Evropian.
Prej Grupit II të raundit kryesor në gjysmëfinale ka kaluar edhe Spanja. Spanja të martën e mposhti Poloninë me 28:27, kurse Gjermania fitoi ndaj Rusisë me 30:29. Spanja e Suedia i kanë nga 8 pikë dhe më 28 janar luajnë në gjysmëfinale.
Norvegjia i ka 6 pikë dhe luan për vend të pestë. Gjermania, Rusia dhe Polonia e përfundojnë garimin në Euro 2022. 

Lajme tjera