Superderbi i Istogut

Kampioni aktual, Istogu e ka fituar bindshëm derbin e javës së tretë të Superligës së hendbollisteve. Të dielen pasdite në Pejë, Istogu fitoi ndaj Vushtrrisë me rezultat 33:24. Epërsia e istogaseve pas pjesës së parë ishte katër gola, 15:11.

Për Istogun ishte fitorja e tretë në tri ndeshje të luajtura. Vushtrria pësoi humbjen e parë. Vushtrria edicionin e kaluar ka rivalizuar Istogun në garën për titull e Kupë, por të dielen Istogu ka shfaqur shumë më tepër dhe ka shënuar fitore bindëse.

Kapitenja Albina Rugova dhe Esma Muratoviq udhëhoqën Istogun duke shënuar nga 10 gola. Te Vushtrria u dallua Burneta Rama me 13 gola.

Fitore të dielen shënoi edhe Ferizaj, në udhëtim ndaj Dritës në Gjilan. 51:24 në të mirë të Ferizajt ishte rezultati në fund. Ferizaj, që debuton në Superligë ka 6 pikë në vend të parë, për shkak të goldallimit pak më të mirë se Istogu. Prishtina është e treta po ashtu me 6 pikë.

Istogu – Vushtrria 33:24 (15:11)

Istogu: Shehdadi, Ahmetxhekaj, Muratoviq 10, Milatoviq 3, Hetemi 4, Rugova 10, F. Rexhaj, D. Rexhaj, Halitaj 2, Ujkiq 1, Gashi, Shatri 1, Berisha 2, V. Rexhaj.

Vushtrria: Kelmendi, B. Gubetini, Berisha, Avdiu 4, Rama 13, Zymberi 5, Preniqi, Mehmeti, Paci, D. Rrahmani, B. Rrahmani, R. Gubetini, Selaci, Kasumi 2, Tahiri.

Drita – Ferizaj 25:51 (15:23)

Drita: Vokshi 9, Hyseni, Mustafa, Ibrahimi, Baftjari 7, Reqani, Jashari, Sadiku 1, Arifi 2, Daku 1, Isufi, Krasniqi 5.

Ferizaj: Haliti, Beka, Sylejmani 1, Fazlija 8, Trajkoska 5 , Koneski 11, Kupina 2, Thaqi 1, Syla 3, Kelmendi 13, Basha 2, Shabani 5, Damaneku, Mehmeti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën listën për ndeshjet kualifikuese …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në ndeshjen e së mërkurës …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të festave të marsit, Shqiponja …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …