FHK-ja paraqet skuadrat për Evropë

Lojtaret e Istogut festojne gjate lojes

Pas përfundimit me plot sukses të garave të edicionit 2019/2020, Federata e Hendbollit e Kosovës ka prezantuar në Federatën Evropiane të Hendbollit listën e skuadrave që e kanë të drejtën e paraqitjes në kupa evropiane të edicionit të ardhshëm. Lista është përgatitur në bazë të meritave sportive, përkatësisht në bazë të renditjes përfundimtare. Kështu kampionët, […]

Hendbollistët shqiptarë aktivë në skuadrat evropiane

Dymal Kernaja

Garat e hendbollit në vendet evropiane janë në vlugun e tyre. Hendbollistët shqiptarë që bëjnë karrierë në nivele të ndryshme në vende evropiane po vazhdojnë të jenë aktiv. Të mërkurën Albin Xhafolli pati paraqitje (pa gola të shënuar) në Bundesligën e parë gjermane në humbjen e ekipit të tij VfL Gummerbach kundër Füchse Berlin me […]

Kosova mëson kundërshtarët e fazës interkontinentale

Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF) ka njoftuar për ekipet kombëtare që do ta paraqiten në garën e rëndësishme IHF Trophy, në fazën interkontinentale të saj. Kombëtaret U20 dhe U18 të Kosovës i kanë zënë vendet e para në IHF Trophy për Evropë, gara që janë mbajtur javë më parë në Prishtinë. Hendbollistët deri 18 vjet […]

Përfundojnë kualifikimet për kombëtaren e Kosovës

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) të dielen ka përfunduar paraqitjen në kualifikimet për kampionatin botëror të vitit 2019. Kosova garoi në grupin e parë të fazës së parë të kualifikimeve evropiane. Ndeshjet e këtij grupi janë luajtur prej të premtes deri të dielen në Shala të Sllovakisë. Sllovakia i fitoi tri ndeshjet dhe doli […]

Kosova nis me fitore garën IHF Trophy

Kombëtaret U-20 dhe U-18 të Kosovës në hendboll kanë nisur me fitore paraqitjen në IHF Trophy për zonën evropiane që prej të martës po zhvillohet në Prishtinë. Ndeshjet e juniorëve (U-20) luhen në Pallatin e Rinisë kurse ato të U-18 në palestrën 1 Tetori. Dy kombëtaret tona të martën në ditën e parë kishin përballë […]

Kosova synon titujt në garën IHF Trophy që organizohet në Prishtinë

Ekipet kombëtare të Kosovës synojnë të fitojnë titujt në garën e rëndësishme IHF Trophy që prej të martës deri të dielen organizohet në Prishtinë. Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF) ia ka besuar Federatës sonë të drejtën e organizimit të IHF Trophy për Evropë për grupmoshën U-18 dhe atë U-20 përkatësisht juniorë. Kështu java do të […]

Edhe 18-vjeçarët grumbullohen për IHF Trophy

Pos kombëtares U-20, edhe Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll do të garojë në garën e rëndësishme IHF Trophy që prej 22 deri më 29 tetor mbahet në Prishtinë. Ndeshjet pritet të zhvillohen në dy palestrat në kryeqytet. Kombëtarja U-18 e ka rastin të përmirësojë përshtypjen pas paraqitjeve jo shumë bindëse në Evropianin e këtij […]

Shpallet lista e 20-vjeçarëve

Kombëtaren U-20 të Kosovës në hendboll e presin sfida të rëndësishme në fund të këtij muaji. Në Prishtinë prej 22 deri më 29 tetor do të mbahet gara me peshë IHF Trophy për zonën e Evropës. Pritjet janë që Kosova të fitojë këtë garë dhe më pas të paraqitet në garën interkontinentale. Nëse e fiton […]