Edicioni i ri fillon më 10 tetor

Bordi i federates ne mbledhje

Nën drejtimin e presidentit Eugen Saraçini, të martën është mbajtur mbledhja e Bordit të Federatës së Hendbollit të Kosovës. Në mbledhjen e mbajtur në Sheshin 21 në Prishtinë, janë marrë shumë vendime të rëndësishme për hendbollin në Kosovë. Bordi ka vendosur që edicioni i ri i garave (2020/2021) të fillojë më 10 tetor. Shorti për […]

Përfundon afati i rregullt kalimtar, numër solid i kërkesave

Hendbollistja me duart lart

Ka përfunduar afati i rregullt kalimtar për hendbollistë dhe hendbolliste. Marrë për bazë situatën e përgjithshme të krijuar pas shfaqjes së pandemisë COVID-19,numri i kërkesave të paraqitura mund të vlerësohet i kënaqshëm. Pandemia ka goditur rëndë edhe hendbollin, por klubet megjithatë po punojnë për organizim për edicionin e ardhshëm. Plot pesë skuadra do të luajnë në […]

Vazhdohet afati kalimtar

Hendbolliste ne akcion, sulmon me top ne dore

Afati i rregullt kalimtar i hendbollistëve dhe hendbollisteve është vazhduar edhe për një javë. Afati për kalim të lojtarëve tani është i hapur deri më 6 gusht e jo deri më 31 korrik. Bordi i FHK-së ka  vendosur për shkak të situatës së krijuar me pandemi dhe për faktin që dita e fundit i ka […]

Të mërkurën fillon afati kalimtar

Nje top hendbolli ne rrjete te golit

Afati i rregullt kalimtar për hendbolliste dhe hendbollistë për edicionin 2020/21 do të filloj të mërkurën, më 15 korrik, dhe do të vazhdojë  deri më 31 korrik, në përputhje me  Rregulloren mbi regjistrimin e  klubeve, lojtarëve, statusin dhe transferimin i tyre. Të drejtën e paraqitjes së kërkesave për regjistrim e kanë të gjithë ata lojtarë […]

Vjosa e KEK-u me fitore të reja

Të shtunën e të dielen është luajtur edhe java e shtatë në Ligën e Parë të Kosovës në hendboll (femrat). Vjosa e ka shënuar edhe fitoren e shtatë rresht. Vjosa ka fituar ndaj Trepçës me rezultat 25:17 dhe tani i ka 14 pikë në vend të parë. Fitore të re shënoi edhe KEK-u që e […]

Vjosa e pandalshme në Ligën e Parë

Në fundjavë është luajtur edhe xhiro e pestë në Ligën e Parë të hendbollisteve. Vjosa ka shënuar edhe fitoren e pestë dhe udhëheq e vetme në tabelë me 10 pikë. Vjosa të dielen fitoi ndaj Prizrenit me rezultat 28:19. Për Prizrenin ishte humbja e dytë. Prizreni renditet i pesti me 5 pikë. Ndeshje interesante është […]

Tërhiqet shorti për Ligën e Parë

Të mërkurën në Federatën e Hendbollit të Kosovës është tërhequr shorti për Ligën e Parë në të dy konkurrencat. Po ashtu janë konfirmuar çiftet e javës së parë të Superligës së meshkujve. Për shkak të tërheqjes së Trepçës dhe Drenicës, Superliga e meshkujve do të zhvillohet metetë skuadra, ndërsa xhiroja e parë zhvillohet më 28 […]

Derbi i hendbollisteve luhet në Gjakovë

Shqiponja e pret Vushtrrinë në kryendeshjen e xhiros së 17-të të Superligës A të Kosovës për hendbolliste. Kjo ndeshje, që është me shumë peshë në garën për titull, luhet të shtunën (nesër) prej orës 16:00 në palestrën në Gjakovë. Vushtrria është e para në tabelë me 28 pikë nga 16 ndeshje, derisa Shqiponja i ka […]