Besa Famgas ndal hovin e Rahovecit, ia shkakton humbjen e parë

Rahoveci më nuk është skuadër e pamposhtur në Superligën e Kosovës në hendboll. Disfatën e parë në këtë edicion garues ia shkaktoi kampionia aktuale, Besa Famgas, të shtunën mbrëma në Pejë.Në një atmosferë të bukur sportive, Besa Famgas e Rahoveci luajtën ndeshje shumë të fortë e dramatike. Si të gjitha ndeshjet tjera mes këtyre dy […]

Vushtrria me fitore të rëndësishme ndaj Prishtinës

Vushtrria i ka fituar edhe dy pikë të rëndësishme në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt).Të enjten mbrëma në Vushtrri, skuadra nga ky qytet mposhti Prishtinën më rezultatin e ngushtë, 31:29.Ndeshja i takoi xhiros së 24-t të Superligës.Vushtrria tani i ka 11 pikë në pozitën e gjashtë. Prishtina është e pesta me 19 pikë.Pas fillimit […]

“Minatori”, arenë e derbit të madh

Palestra “Minatori” në Mitrovicë është arenë e derbit të madh të Superligës së Kosovës në hendboll.Të shtunën mbrëma prej orës 19:00 në palestrën buzë lumit Ibër takohen hendbollistët e Trepçës me ata të Rahovecit. Ndeshja i takon javës së 13-të të Superligës, të parafundit për këtë vit. Derisa vendasit kërkojnë revanshin për humbjen e thellë […]

Eugen Saraçini: Masat do të jenë të rrepta

Të nderuar miq të hendbollit,Dhuna e cila u shfaq në ndeshjen mes Vushtrrisë e Trepçës na la shije shumë të hidhur.Përpjekjet e shumta të klubeve që në mënyrë sportive të zhvillojnë ndeshjet e tyre po dëmtohen e po zbehen për shkak të individëve qe po shkelin ndaj çdo lloj morali jo vetëm sportiv por edhe […]

FHK-ja dënon dhunën në ndeshjen Vushtrria – Trepça

Federata e Hendbollit e Kosovës me shqetësim të madh ka përcjellë rrjedhën e ndeshjes së Superligës A në konkurrencën e meshkujve mes Vushtrrisë dhe Trepçës, e zhvilluar të shtunën mbrëma në palestrën në Vushtrri.Ndeshja u ndërpre në minutën e 35-të, pas incidenteve të rënda në fushën e lojës.Për FHK-në është e papranuar dhuna në ndeshjet […]

Në Pejë takohen i pari me të dytin

Gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt) vazhdon në fundjavë me ndeshjet e xhiros së 26-të.Vëmendja do të jetë në Pejë, ku të shtunën prej orës 20:30 takohen i pari me të dytin. Ndeshja mes Besa Famgasit dhe Trepçës pritet të jetë interesante dhe me rivalitet. Në ndeshjen e kaluar në Mitrovicë, Trepça […]

Vushtrria me fitore bindëse ndaj Kastriotit

Vushtrria e ka fituar bindshëm ndeshjen e xhiros së 20-të të Superligës A ndaj Kastriotit.Të dielën mbrëma në Vushtrri, skuadra vendase fitoi me rezultat 36:25. Vendasit u shkëputën në minutat e parë, por më pas ferizajasit u kthyen për t’u afruar në rezultat. Pasoi një tjetër shkëputje e Vushtrrisë, ndërsa pjesa e parë përfundoi 14:11.Në […]

Kryendeshja në Prishtinë

Pas ndeshjeve të Superkupës, në fundjavë vazhdojnë garat kampionale në hendbollin kosovar. Në Superligën e hendbollistëve zhvillohet xhiroja e 17-të, e parafundit për pjesën e rregullt të kampionatit.Derbi zhvillohet në Prishtinë, të dielën nga ora 17:00. Takohen Prishtina e Rahoveci, dy skuadra me pretendime për këtë edicion. Prishtina do të synojë të kthehet te fitorja, […]

Dy ndeshje shumë interesante në Superligë

Të mërkurën u luajtën tri ndeshje të javës së katërt të Superligës së hendbollistëve. Dy prej tyre ofruan hendboll të fortë dhe rivalitet. Në palestrën “Minatori”, Trepça e mposhti Kastriotin e Ferizajt me rezultatin 25:22. Rezultati ishte thuajse i barabartë gjatë tërë kohës, ndërsa loja ishte e fortë, sidomos në mbrojtje. Në minutat e fundit […]