Tara, skauti i parë i hendbollit nga Kosova

Po vazhdon shkollimi dhe ngritja profesionale e kuadrit të hendbollit në vend. Kështu Emir Tara është bërë skauti (scout) i parë i hendbollit nga Kosova. Skauti në hendboll është përgjegjës për të mbajtur statistikat dhe të dhënat nga ndeshjet zyrtare ndërkombëtare, ku përfshihen ndeshjet e ekipeve kombëtare dhe ato të klubeve në kuadër të kupave evropiane.

Emir Tara është ish-hendbollist i Prishtinës dhe aktualisht sekretar në klubin e hendbollit Prishtina (meshkujt).

Federata Evropiane e Hendbollit e ka obligative mbajtjen e statistikave nga ndeshjet ndërkombëtare. Kjo bëhet përmes “Sportradar”, por secili klub që merr pjesë në gara evropiane duhet të ketë skautin e vet. Tara është skauti i parë nga Kosova dhe momentalisht i vetmi. Ai do të mbulojë ndeshjet e ekipeve kombëtare e poashtu ndeshjet e klubeve. Për t’u zyrtarizuar si skauti i parë nga Kosova, Tara është dashur t’i nënshtrohet testimeve të ndryshme që i ka kaluar me plot sukses.

Muaji tetor do të jetë shumë i ngarkuar me aktivitete ndërkombëtare për hendbollin kosovar. Do të ketë ndeshje të shumta të klubeve në Kupa Evropiane e poashtu aktivitete të shumta të ekipeve kombëtare. Në Kosovë do të mbahen edhe ngjarje evropiane si konfirmim që FHK-ja tashmë ka fituar besimin e plotë të EHF-së dhe IHF-së.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova