Të martën grumbullohen hendbollistet

Plot 30 hendbolliste do të grumbullohen të martën (nesër) në Prishtinë, në përgatitje për ndeshjet e radhës që e presin Kosovën. Është një grumbullim i përbashkët i përfaqësueses A dhe asaj U-20, që kanë ndeshje të rëndësishme.

Në kuadër të fazës së dytë të kualifikimeve për evropian, përfaqësuesja A e Kosovës i ka dy ndeshje me Bjellorusinë. Kosova e pret Bjellorusinë më 21 mars nga ora 18:00 në Prishtinë, ndërsa me të njëjtën përfaqësuese përballet në Minsk më 25 mars. Kosova është në grupin e shtatë dhe ka humbur dy ndeshjet e para, nga Holanda e Hungaria.

Ndërkohë hendbollistet e U-20 të Kosovës prej 23 deri më 25 mars duhet t’i luajnë tri ndeshjet e grupit të pestë të eliminatoreve për botërorin e këtij viti. Kosova është në grup me Serbinë, Norvegjinë dhe Sllovakinë.

Në listën e bërë publike nga përzgjedhësi i ri Agron Shabani ka lojtare që mund të luajnë si për përfaqësuesen A ashtu edhe për atë U-20. Në listën e Kosovës janë disa emra të rinjë si ai i Albana Arifit që ka karrierë të gjatë dhe të suksesshme te grupmoshat e reja të Suedisë. Veronika Kastrati, që luan në Norvegji, është emër tjetër i ri te Kosova. Janë edhe disa lojtare tjera që janë ftuar për herë të parë.

Grumbullimi i lojtareve bëhet të martën nga ora 12:00 në Hotel AFA në Prishtinë.

Lista e grumbullimit, përfaqësuesja A dhe U-20
MbiemriEmriKlubi – vendi
OSMANIDorentineFollo HK Damer(NOR)
FERATAJPranveraPrishtina
ARIFIAlbanaEslövs IK (SWE)
KAMERIElmaIstogu
MEHMETIShkurtaShqiponja
REXHEPISaraSkanderborg Handbold(DEN)
REXHEPIRina Skanderborg Handbold (DEN)
QORRAJMerlindaIK Våg Håndballklubb (NOR)
ALIUFitoreSG Kappelwindeck (GER)
KRASNIQIArlindaIstogu
KELMENDINjomzaVushtrria
MARKUPashkeHSC Kreuzlingen (SUI)
RUGOVAAlbinaIstogu
SHEHDADIAuroraIstogu
STAGOVAAidaPrishtina
HOTHanaZRK Ulcine (MNE)
BAJRAMIXhevahireShqiponja
GJIKOKAJMirelaFollo HK Damer(NOR)
DEMAJLeonoraSønderjyske Damehåndbold (DEN)
GASHILeunitaLugi HF (SWE)
KASTRATIVeronikaEllingsrud IL håndball (NOR)
FERATIToskaSpono Eagles (SUI)
KURSANIArritaVëllaznimi
HaxhosajShpresaShqiponja
KrasniqiAgnesaPrishtina
KosumiDonitaVushtrri
PaciKaltrinaVushtrri
ZaskokuVeronaSG Kappelwindeck SWI
RexhajFatjonaIstogu
FejzajFatlindaIstogu
Stafi teknik
MbiemriEmriFunksioni
SHABANIAgronKryetrajner
TAHIRIShqipeTrajner
ShalaFarukTrajner
NAGAVCILulzimTrajner
RudakuValbonaTrajner
MARAJFatlindFizioterapeut
HAKAJErlindaFizioterapeut

Lajme tjera