Vdiq Bedri Hajzeraj, emër i çmuar i hendbollit dhe sportit istogas

Istogu dhe gjithë Kosova të hënën ka mbetur pa një aktivist të veçantë sportiv. Ka vdekur Bedri Hajzeraj, që ka dhënë kontribut të madh për hendbollin dhe sportin në Istog dhe në rrethinën e këtij qyteti.

Ai ishte arsimtar i Edukatës Fizike në fshatin Uçë e  më pas zyrtar për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Istogut. Kishte formuar Ligën e shkollave fillore në hendboll e futboll të vogël.

I ndjeri Hajzeraj ishte bashkëthemelues i klubit të hendbollit Rakoshi ku u angazhua edhe si lojtar.

Ky klub më vonë u shndërrua në KH Istogu, ndërsa Bedri Hajzeraj e kreu detyrën e trajnerit. Ai po ashtu ka riaktivizuar klubin e basketbollit Istogu, ndërsa është edhe bashkëthemelues i KHF Istogu, aktualisht lider në Superligën e Kosovës.

Kontributi i tij për klubet Rakoshi dhe klubet istogase, e rrjedhimisht për gjithë hendbollin e vendit do të çmohet gjithnjë.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini, në emër të familjes së madhe të hendbollit kosovar i shpreh ngushëllime familjes Hajzeraj. Kontributi i tij do të jetë i çmuar nga gjenerata të tëra.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll më 1 korrik do t’i nis përgatitjet për Kampionatin …

Hendbollistet e Kombëtares U19 të Kosovës do të mblidhen javën tjetër (1 korrik) për Kampionatin …

Me finalen e Ligës së juniorëve, të luajtur të dielën, ka përfunduar edicioni garues 2020/2021 …

Federata e Hendbollit e Kosovës është vlerësuar lart për organizimin e një tjetër ngjarjeje ndërkombëtare. …

Njëra prej lojtareve kryesore të Kosovës, Arlinda Hajdari, ka pësuar lëndim serioz në ndeshjen e …

Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës kanë humbur ndeshjen vendimtare të raundit të parë kualifikues për …

Perfaqesuesja e Kosoves ne hendboll duke festuar me Kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndjekur nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Luksemburgut. Ai …

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e …