Vushtrria në gjysmëfinale, Njomza Kelmendi siguron fitoren dramatike

Në foto shihen hendbollistet të gëzuara që fituan ndeshjen.

Vushtrria është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave. Në çerekfinale, Vushtrria fitoj ndaj Ferizajt pas ekzekutimit të penalltive.

Ndeshja e luajtur të mërkurën mbrëma në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri ishte interesante, cilësore dhe dramatike. Ndërkohë atmosfera ishte e zjarrtë. Palestra ishte e mbushur me shikues.

Vushtrria e Ferizaj janë prej skuadrave kryesore në Superligë dhe me të drejtë është pritur ndeshje e fortë.Ashtu edhe ndodhi. Deri në minutën e 22-të ndeshja ishte e barabartë. Më pas ferizajaset nisën të shkëputen në rezultat dhe pjesën e parë e fituan me 12:9.

Në minutën e 44-t rezultati u barazua në 15:15, kurse më pas herë njëra e herë skuadra tjetër kaluan në epërsi prej një goli. Në minutën e 56-të rezultati ishte 22:20 për Ferizajn. Në minutën e 58-të vushtrriaset barazuan në 22:22 e më pas kaluan në epërsi 23:22 në minutën e 59-të. Por Ferizaj barazoi rezultatin në minutën e fundit me golin e shënuar nga A. Kelmendi.

Kështu fituesi u vendos me penallti. K. Avdiu humbi një penallti për Vushtrrinë, ndërsa A. Basha për Ferizajn. Në fund, portierja e Vushtrrisë, Njomza Kelmendi ndali edhe penalltinë e Sh. Fazlijës për t’ia siguruar Vushtrrisë kalimin në gjysmëfinale.

B. Rama e K. Avdiu shënuan nga 6 gola për Vushtrrinë. Te Ferizaj me efikasitet u dalluan M. Koneski me 6 gola dhe Sh. Fazlija me 5.

Ndeshja në mes të Istogut dhe Dritës është shtyrë dhe do të luhet të hënën.
Dy ndeshje tjera çerekfinale janë të enjten.

Vushtrria – Ferizaj 23:23 (9:12) (27:26 me penallti)

Vushtrria: Kelmendi, B. Gubetini, Vokshi, Avdiu 6, Rama 6, Zymeri 4, Preniqi 1, Paci 1, Ramabaja, Rrahmani, R. Gubetini, Selaci, Kasumi 3, Tërstena, Tahiri 2.

Ferizaj: Rogova, Basha 4, Salihu 2, Koneski 6, Sylejmani, Fazlija 5, Pjeshqiq, Reçica, Qerkini, Kelmendi 5, Misini, Domeneku 3, Gashi 1, Kupina.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova