Xhafolli kthehet në Gjermani dhe premton edhe më shumë për Kosovën

Në foto shihet hendbollisti Albin Xhafolli i cili ka topin në dorë dhe po mundohet të shënojë.

Albin Xhafolli është prej hendbollistëve më perspektiv në Kombëtaren e Kosovës. Xhafolli verën e kaluar luajti me Kombëtaren U21 në Botërorin e juniorëve në Spanjë, ndërsa në janar debutoi në Kombëtaren A.

Në edicionin 2019\2020, lojtari i krahut, Xhafolli, ka luajtur në Zvicër te skuadra Fortitudo Gossau. Është paraqitur me shumë sukses, por ai ka bërë të ditur se në edicionin e ardhshëm do të kthehet në Gjermani. Xhafolli ka luajtur për skuadrën e njohur gjermane, Gummersbach, para se të transferohej në Zvicër.

Gjatë garës kualifikuese të Kombëtares A në Itali në janar, Xhafolli ka munguar në dy ndeshjet e para për shkak të një sëmurje. Por ai ka vlerësuar lartë grumbullimin e parë me Kombëtaren A.

“Jam shumë i kënaqur që kam debutuar për Kosovën A. Debutimi erdhi pasi u paraqitëm në Botërorin U21. Atmosfera në Kombëtaren A më ka pëlqyer shumë”, ka thënë Xhafolli, që tashmë është kthyer te familja e tij në Gjermani.

“Unë dua të jap edhe më shumë për Kosovën A. Në debutim nuk kam mundur të luajë në dy ndeshjet e para pasi kisha temperaturë. Por shpresoj që herat tjera do të luajë dhe do të ofrojë më shumë për ekipin kombëtar. Të gjitha parakushtet janë që ekipi i Kosovës të rritet edhe më shumë dhe unë dua të jap kontribut në këtë”, ka theksuar Xhafolli, që shquhet për teknikën që ka.

Ai ka treguar se po vazhdon me stërvitje individuale për të mbajtur formën në këtë kohë. Periudhën në Zvicër nuk e vlerëson edhe shumë lartë, pasi thotë se nuk ishte e standardit që ka pasur te Gummersbach.

“Plani është që të luaj sërish në Gjermani. Në Zvicër kam pasur kontratë vetëm për një vit. I kam disa plane me menaxherin tim. Duhet të pres edhe pak derisa të përfundojnë disa gjëra. Më pas mund të tregoj se në cilin ekip do të luaj stinorin e ardhshëm”, ka thënë Albin Xhafolli.

Në fund ai ka dhënë një porosi për të gjithë: “Ju lutem, rrini në shtëpi. Nuk është e lehtë, por shëndeti është më i rëndësishëm se dalja nga shtëpia”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Të martën nga ora 17:00 luhet ndeshja e dytë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova