Vushtrria fiton ndaj Vëllaznimit, Besa Famgas pa telashe në Podujevë

Të dielën u luajtën edhe dy ndeshje të xhiros së 15-të të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Vushtrria ka mposhtur Vëllaznimin e Gjakovës. Ndeshja në Vushtrri përfundoi 30:24 për skuadrën vendase. Vushtrriasit nisën menjëherë shkëputjen në rezultat, ndërsa epërsia shkoi deri në dhjetë gola. Muhamet Hyseni ishte më efikasi te Vushtrria me 7 gola. […]

Seminar shumë i suksesshëm me gjyqtarë e vëzhgues

Ka përfunduar të dielën seminari për gjyqtarët dhe vëzhgues-kontrolluesit e hendbollit kosovar. Seminari nisi të premten, ndërsa është vlerësuar shumë i suksesshëm. Janë shtjelluar tema të rëndësishme për punën e gjyqtarëve të hendbollit si dhe të vëzhguesve dhe kontrolluesve. Ligjërues ishte eksperti i Federatës Evropiane të Hendbollit, slloveni Tomo Vodopivec, që ka prezantuar informata shumë […]

Prishtina fiton derbin, Kastrioti merr pikë në Rahovec

Dy ndeshje shumë të mira kanë hapur stinorin pranveror në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt).Të shtunën në kuadër të xhiros së 15-të, Prishtina ka mposhtur Trepçën në kryeqytet me rezultat 31:29. Ky ishte derbi i javës.Ndeshja ishte e fortë prej fillimit e deri në fund, ndërsa dy pikët mbetën në kryeqytet. Në pjesën e […]

Derbi i madh në Prishtinë

Dy skuadrat me nam në hendbollin kosovar, Prishtina e Trepça, takohen në kuadër të xhiros së 15-të të Superligës së Kosovës (meshkujt). Ndeshja luhet të shtunën mbrëma (19:00) në Pallatin e Rinisë në kryeqytet, ndërsa i takon xhiros së parë për këtë vit.Prishtina është e dyta në tabelë, ndërsa Trepça e treta. Të dy skuadrat […]

Ferati shpall listën për Kampionatin Mesdhetar

Kryetrajneri i Kombëtares U17 të Kosovës në hendboll (vajzat), Mitat Ferati, ka shpallur listën e lojtareve të ftuara për Kampionatin Mesdhetar.Kampionati i 16-të Mesdhetar për grupmoshën U17 mbahet prej 26 shkurtit deri më 5 mars në Greqi. Kombëtarja U17 grumbullohet më 22 shkurt, në Kosovë. Udhëtimi për në Greqi do të bëhet tri ditë pas […]

Në fundjavë fillon gara interesante në Superligën e hendbollistëve

Në fundjavë zhvillohen ndeshjet e xhiros së 15-të të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Është xhiroja e parë e pjesës së dytë të kampionatit, përkatësisht për këtë vit.Shumica e klubeve kanë bërë hapa gjigantë sa i takon organizimit dhe kështu me të drejtë pritet garë e fortë e interesante. Pritet që në Superligë të […]

Më 16 shkurt luhen ndeshjet e Superkupës së Kosovës

Superkupa e Kosovës “Pavarësia 2023”, do të organizohet më 16 shkurt në Palestrën e Qytetit në Istog. Komesari i Garave, Isak Osmani, duke u mbështetur në planprogramin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, si dhe kalendarin e aktiviteteve për festën e Pavarësisë së Kosovës, ka vendosur që të organizojë këtë aktivitet. Po ashtu është […]

Slloveni Vodopivec ligjëron në seminarin për gjyqtarë dhe vëzhgues-kontrollues

Federata e Hendbollit e Kosovës dhe shoqatat e saj po i bëjnë të gjitha përgatitjet për fillimin e mbarë të stinorit pranveror. Në kuadër të përgatitjeve, Shoqata e Gjyqtarëve të Hendbollit të Kosovës në bashkëpunim me FHK-në e organizojnë seminarin për gjyqtarët dhe vëzhgues-kontrolluesit e hendbollit kosovar. Seminari është obligativ, ndërsa mbahet prej të premtes […]

Komisioni aprovon të gjitha kërkesat për transferime

Të mërkurën ka mbajtur mbledhje Komisioni e Federatës së Hendbollit të Kosovës për regjistrimin e lojtarëve. Komisioni, duke u bazuar në Rregulloren për regjistrimin e klubeve, lojtarëve, statusin dhe transferimin e tyre, ka shqyrtuar të gjitha kërkesat e bërë në mini-afatin kalimtar të janarit dhe i ka miratuar të gjitha. Te hendbollistët janë aprovuar 15 […]

Kosova në fazën kryesore kualifikuese për Euro 2024

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) do të fillojë për herë të dytë kualifikimet për Evropian prej fazës së dytë.Ndërkohë për herë të tretë gjithsej, hendbollistet tona do të paraqiten në fazën kryesore kualifikuese.Prej 11 tetorit të këtij viti e deri më 7 prill të vitit të ardhshëm do të zhvillohet faza e dytë kualifikuese […]