Rahoveci e bën hapin e parë drejt finales

Rahoveci e ka bërë hapin e parë drejt finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll.Të mërkurën mbrëma në “Mizahir Isma”, Rahoveci e mposhti Trepçën me rezultatin 37:28. Ishte kjo gjysmëfinalja e parë e plejofit. Ndeshja e dytë zhvillohet në fundjavë në Mitrovicë. Me dy fitore sigurohet kalimi në finale.Rahoveci e nisi ndeshjen mirë, […]

Qerimi, Shabani e Shala në edukimin për licencën “Master”

Dy selektorët e Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi e Agron Shabani, si dhe kryetari i Shoqatës së Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës, Faruk Shala, janë pjesë e edukimit për licencën “Master” që është më e larta për trajnerë të hendbollit. Shkollimin për “Master” po e organizon EHF-ja në bashkëpunim me Federatën e Hendbollit të Kroacisë. […]

Llapi, kampion në Ligën e Parë

Llapi është kampion në Ligën e Parë të Kosovës në hendboll. Llapi dhe Podujeva kanë dëshmuar edhe një herë që janë qendër e rëndësishme e hendbollit kosovar në përgjithësi dhe trevë prej nga dalin hendbollistë cilësorë. Titullin e kampionit, llapjanët e siguruan të martën me fitoren 36:18 ndaj Istogut. Ndeshja i takoi xhiros së 18-të, […]

Hendbollistet i luajnë ndeshjet e dyta gjysmëfinale

Istogu e Ferizaj do të kërkojnë vendin në finale të plejofit në ndeshjet që luhen të mërkurën e të enjten. Janë ndeshjet e dyta gjysmëfinale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat).Të mërkurën prej orës 20:00 është ndeshja Samadrexha – Istogu. Ndeshja luhet në palestrën “Afrim Bunjaku” në Samadrexhë.Kampioni aktual, Istogu, e ka […]

Fillon plejofi te hendbollistët, ndeshja e parë në Rahovec

Pas një pushimi më të gjatë për shkak të turneut të Kupës dhe javës ndërkombëtare, të mërkurën fillon faza finale (plejofi) në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve.Në luftë për titull të kampionit janë katër skuadra.Të mërkurën prej orës 20:00 në palestrën “Mizahir Isma” në Rahovec takohen Rahoveci e Trepça.Rahoveci ishte i […]

Ferizaj e fiton thellë gjysmëfinalen e parë

Nuk ka pasur rivalitet në ndeshjen e parë gjysmëfinale të plejofit në mes të Ferizajt dhe Prishtinës.Të dielën në palestrën “Bill Clinton”, hendbollistet ferizajase kanë dominuar nga fillimi e deri në fund dhe kanë bërë hapin e parë drejt finales së plejofit.Ferizaj fitoi me rezultat 44:19. Pjesa e parë përfundoi me 26:8.Sabrina Fiore i shënoi […]

Besa e Pejës kampione në Ligën e Parë, promovohet në Superligë

Besa e Pejës është kampione në Ligën e Parë të Kosovës në hendboll.Hendbollistet e skuadrës pejane kanë fituar titullin pas një kampionati të fortë e interesant. Besa kishte konkurrencë të fortë nga Verona e Vjosa, por triumfoi në fund. Verona përfundoi nënkampione dhe do të luaj në barazh për vend në Superligë.Ndërkohë Besa promovohet në […]

FHK-ja pranohet në Konfederatën Mesdhetare me të drejta të plota

Federata e Hendbollit e Kosovës (FHK) të shtunën ka arritur edhe një sukses të rëndësishëm. FHK-ja është pranuar me të drejta të plota në Konfederatën Mesdhetare të Hendbollit.Pranimi, që u bë pa asnjë votë kundër, u zyrtarizua të shtunën në Kongresin e Rregullt të Konfederatës Mesdhetare të Hendbollit. FHK-në në Kongres po e prezantojnë presidenti […]

Istogu fiton gjysmëfinalen e parë

Istogu e ka bërë hapin e parë drejt finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll.Hendbollistet e Istogut, të shtunën mbrëma në Banjë, fituan ndaj Samadrexhës me rezultat 32:26. Ishte kjo ndeshja e parë gjysmëfinale e plejofit. Ndeshja e dytë zhvillohet mesjavën e ardhshme në Samadrexhë. Skuadra që i shënon dy fitore kualifikohet në […]

Përfundon Kampionati Mesdhetar, Kosova U18 fitoi përvojë shumë të vlefshme

Pas gjashtë ditësh plot me ndeshje, Kombëtarja U18 e Kosovës në hendboll ka përfunduar të shtunën paraqitjen në Kampionatin Mesdhetar.Djemtë tanë kanë përfituar përvojë shumë të vlefshme në kampionatin e mbajtur në Ankara të Turqisë. Çdo ditë kanë pasur ndeshje të forta e sfiduese, që do t’i përgatisin ata për ngjarjet dhe ndeshjet e ardhshme […]