Bajçinca jep edhe një “provim” evropian

Delegatja e EHF-së nga Kosova, Shqipe Bajçinca ka mbyllur me sukses të plotë edhe një mision evropian. Profesoresha Bajçinca ishte delegate në dy ndeshjet e një të tetës së finales së Challenge Cup për femra në mes skuadrës kroate Lokomotiva Zagreb dhe asaj greke PAOK. Ndeshjen e parë, të luajtur të shtunën, Lokomotiva e fitoi me rezultat 37:17. Ndërkohë të dielen kroatet fituan me rezultatin 33:20 dhe kështu u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të këtij edicioni në Challenge Cup. Të dy ndeshjet u luajtën në Zagreb të Kroacisë.

“Çdo gjë ka shkuar në mënyrën më të mirë. Gjyqtarët ishin slloven dhe pasi ndeshjet nuk kishin rivalitet, nuk patën ndonjë vështirësi. Pritja, trajtimi, të gjitha ishin në nivelin superior. Punën që e kam si delegate e kam përfunduar në mënyrën më të mirë”, ka thënë Shqipe Bajçinca.
Për të është edicion debutues në Kupa Evropiane, si delegate e EHF-së. Një ndeshje po në Challenge e ka pasur në nëntor, në Tuzla të Bosnjë dhe Hercegovinës. Verën e kaluar ishte delegate në kampionatin U-17 për hendbolliste, divizioni A.

“Zakonisht në edicionin e parë, delegatët delegohen për një apo dy ndeshje. Unë i kam tri dhe kjo është shumë mirë. Tani kanë mbetur më pak ndeshje, ka shumë delegatë dhe gjasat janë më të vogla që të delegohem. Por nuk i dihet. Me rëndësi është që punën e kam kryer me sukses dhe kam vazhduar rrugëtimin e paraqitjes me sukses të delegatëve e gjyqtarëve nga Kosova në gara të EHF-së”, ka thënë Bajçinca.

Së fundi edhe tri çifte gjyqtarësh drejtuan ndeshje të Kupave Evropiane. Ndërkohë dyshja mitrovicase e gjyqtarëve, Erdoan e Arsim Vitaku janë deleguar për të drejtuar ndeshjen e një të tetës së finales në Challenge Cup për meshkuj në mes Potaissa Turda të Rumanisë dhe Vise të Belgjikës. Kjo ndeshje luhet më 10 shkurt në Turda të Rumanisë. Potaissa Turda më parë eliminoi Trepçën.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Të martën nga ora 17:00 luhet ndeshja e dytë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova