Besa Famgas fiton derbin dhe shkëputet në krye

Besa Famgas ka bërë hapin e madh drejt sigurimit të pozitës së parë në tabelë për plejofin në Superligën e Kosovës në hendboll.

Kampioni aktual, Besa Famgas ka fituar derbin e xhiros së 25-të ndaj Kastriotit të Ferizajt me rezultatin 32:27. Pas pjesës së parë rezultati ishte 14:13 për Besën. Derbi më i madh i hendbollit kosovar u luajt të shtunën në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Në një atmosferë të bukur sportive, para një numri të konsiderueshëm shikuesish, u luajt një ndeshje e fortë dhe u shfaq hendboll cilësor.

Ekipi vendas u shkëput herët në rezultat, por ferizajasit nuk u dorëzuan dhe pjesa e parë përfundoi me vetëm një gol dallim për Besën. Në fillim të pjesës së dytë Kastrioti kishte epërsi prej një e dy gola, por më pas shifrat u barazuan. Pas minutës së 45-të epërsia e Besës shkoi duke u rritur dhe ndeshja nisi të vendosej. Në fund fitorja e Besës ishte me pesë gola dallim.

Besa tani prinë e vetme në tabelë me 46 pikë dhe thuajse ka siguruar pozitën e parë për plejof. Kastrioti mbetet i dyti me 44 pikë, ndërsa Prishtina e treta me 38 pikë.

Prishtina – Vëllaznimi 38:20 (19:11)

Prishtina: Beqiraj, Agushi, Krasniqi 3, Basholli 1, Abazi 1, Bajqinovci 5, Fetahu 7, Visoka 1, Hoxha 1, Shahini 1, Beshiri 10, Gjuka 4, Kastrati 3, Kuleta 1, Batatina.

Vëllaznimi: Luzha 1, Brahushi, Rama 2, Bardhoku 1, Neziri 4, Rexha 1, Halili 1, Gaxha 2, Mamusha 3, A. Hoti, Hoti, Spahija 5.

Besa Famgas – Kastrioti 32:27 (14:13)

Besa Famgas: Mehmeti, Idrizi 1, Y. Muqolli, Gjuka 6, Jupa 6, Tetova, Dr. Tahirukaj 5, Dri. Tahirukaj 8, Ramosaj, Berisha, Çuziq 1, Bislimi, J. Muqolli, Kukrika 5.

Kastrioti: Curri, Syla, Zherka 1, A. Dugolli 2, Terziqi 8, Ramadani 3, Prekazi 4, Rudari, Mustafa, Esati, D. Dugolli, Bassomben 7, Rajatoski 2, Selmani, Bytyqi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova