Besa fiton derbin e fuqishëm me Prishtinën

Prishtina e Besa Famgas kanë zhvilluar ndeshje të fortë e të bukur për sy të dielen në derbin e javës së shtatë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt).

Në fund fitore shënoi kampioni aktual, Besa Famgas me rezultat 34:31. Me këtë fitore, Besa ka dalur në vend të parë me 12 pikë, sa i ka edhe Prishtina në vend të dytë. Ekipi pejan ka një ndeshje më pak të luajtur, ndërkohë që Prishtina e ka pësuar humbjen e parë. Besa i ka fituar të gjitha gjashtë ndeshjet e deritashme.

Të dy skuadrat, por sidomos Prishtina, kanë luftuar maksimalisht për fitore. Prishtinasit në pjesën e parë janë shfaqur më mirë dhe në pushim kanë shkuar me epërsinë 15:13. Me lojë të shpejtë Prishtina në pjesën e parë vazhdimisht ishte në epërsi prej disa golave.

Prishtinës në pjesën e parë iu lënduan dy lojtarë, Abazi e Gjuka, ndërkohë që pejanët ia dolën të përmbysin rezultatin në pjesën e dytë dhe të arrijnë te fitorja.Prishtina ishte në lojë deri në minutat e fundit të ndeshjes, por Besa shfrytëzoi përvojën e lojtarëve dhe fondin më të pasur të lojtarëve për të fituar takimin.

L. Fetahu me 11 gola dhe O. Beshiri me 9 gola ishin më efikasët te Prishtina. Te Besa Famgas nga 6 gola i shënuan D. Tahirukaj, N. Prce e M. Kouri.

Të dielen janë luajtur edhe dy ndeshje tjera. Prizreni fitoi ndaj Dritës, ndërsa në Gjakovë, Vëllaznimi e mposhti Vushtrrinë.

Prishtina – Besa Famgas 31:34 (15:13)

Prishtina: Beshiri 9, Gjuka, Prekazi 3, Sherifi, Kuleta, Hoxha, Fetahu 11, Abazi, Bajqinovci 8, Ademi, Agushi, Beqiraj.

Besa Famgas: Idrizi 5, Gjuka 3, Jupa 4, J. Muqolli 4, Tahirukaj 6, Y. Muqolli, Ramosaj, Vokshi, Kukrika, Prce 6, Visoka, Kouri 6, Mushkolaj, Luzha, Mihaljeviq, Mehmeti.

Prizreni – Drita 44:30 (23:17)

Prizreni: Koro, Etemi, Bytyqi, Thaqi 1, A. Krasniqi 3, S. Krasniqi 1, Gashi 3, Skenderi 1, Ahmetaj, Spahija 6, O. Krasniqi, Topalli 4, Mehmeti 11, Leka 9, Zherka 3, E. Bytyqi 2.

Drita: Sllamniku 12, Tosku 4, Latifi 2, Asllani, Isufi 12, Hasani, Kurti.

Vëllaznimi – Vushtrria36:33 (14:16)

Vëllaznimi: Hoxha, Pozhegu, Mamusha 1, Lluka 3, Halili 7, Luzha, Rama 4, Fana 8, Rexha 2, Morina, Neziri 11, Mehmeti.

Vushtrria: Pllana, Melenica, Gubetini 4, Emini, Klinaku 4, Sadiku, Abazxhiku 9, Jashari 4, Karaqa, Selaci, Miftari, Karagja 6, Musa 6.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …