Besa fiton derbin, Trepça vazhdon me fitore

Kampioni aktual i Kosovës në hendboll, Besa Famgas është kthyer te fitorja të shtunën në mbrëmje kur në palestrën “Karagaçi” në Pejë e mposhti Prishtinën me rezultat bindës, 33:19. Ishte kjo kryendeshja e xhiros së 17-të të Superligës së Kosovës për hendbollistë. Besa javën e kaluar pësoi nga Kastrioti në Ferizaj, por të shtunën në Pejë dëshmoi potencialin e madh që ka. Pas pjesës së parë rezultati ishte 17:7 në të mirë të ekipit pejan. Prishtina në vjeshtë kishte mposhtur Besën, por këtë herë pësoi humbje me rezultat të lartë.

Besa Famgas tani i ka 30 pikë dhe është ngritur në vend të parë. 30 pikë i ka edhe Kastrioti që ndeshjen e javës së 17-të e luan të dielen. Prishtina mbetet e treta me 28 pikë.

Besën drejt fitores e udhëhoqi E. Gjuka me 10 gola. Gola shënuan edhe plot 10 lojtarë tjerë të skuadrës pejane. Te Prishtina më efikasi ishte K. Kastrati me 4 gola.


Besa që në fillim u shkëput në rezultat duke krijuar epërsi prej 3:0. Shpejtë epërsia shkoi në gjashtë gola (8:2) dhe është rritur thuajse gjatë tërë ndeshjes.

Të shtunën është luajtur edhe ndeshja mes Zhegrës dhe Trepçës. Takimin e luajtur në Gjilan e fitoi Trepça me rezultat 36:30. Pas pjesës së parë mitrovicasit kishin epërsi prej tri golave, 13:10. Për Trepçën kjo ishte fitorja e tretë rresht në stinorin pranveror, ndërsa rezultatet e mira i mundësuan ngritje të madhe në tabelë. Tani Trepça është e gjashta me 13 pikë, sa i ka edhe Vushtrria në vend të pestë. Trepçën drejt fitores e udhëhoqi S. Maxhera, që shënoi 13 gola. Aq gola i shënoi edhe A. Haziri për Zhegrën, që renditet e teta me 9 pikë.

Dy ndeshjet e fundit të javës së 17-të luhen të dielen (nesër). Nga ora 17:00 takohen Vëllaznimi e Drenica, ndërsa prej orës 17:30 luajnë Kastrioti e Drita.

Besa Famgas – Prishtina 33:19 (17:7)

Besa Famgas: Mehmeti, B. Idrizi 3, Vokshi 3, Broqi 1, Gjuka 10, Jupa 2, Tetova, D. Tahirukaj, Dri. Tahirukaj 4, Ramosaj 2, Kukrika 3, Berisha, Çuziq 2, Bislimi 1, Tafilaj, J. Muqolli 2.

Prishtina: Beqiraj, Ademi, Krasniqi 3, Basholli, Abazi 1, Bajqinovci 1, Fetahu 2, Visoka 3, Hoxha, Shahini, Beshiri 3, Gjuka 2, Kastrati 4, Batatina, Kolev, Agushi.

Zhegra – Trepça 30:36 (10:13)

Zhegra: Ibrahimi, A. Haziri 13, Murseli 2, Shaqiri 3, M. Murseli 4, Aliu 1, A. Isufi 6, F. Isufi, L. Haziri 1.

Trepça: Beqiri 3, Buqinca, Terziqi, Zhuri 8, Fejzullahu, Mujka 5, Tahiri, Abazxhiku 4, Maxhera 13, Pllana, Nimani 3, Sejdijaj.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova