Besa fiton thellë, kualifikimi shumë afër

Kampioni i Kosovës në hendboll, Besa Famgas e ka fituar me rezultat të lartë ndeshjen e parë të rrethit të parë të Kupës së EHF-së. Të shtunën mbrëma në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Besa fitoi ndaj Batumit të Gjeorgjisë me rezultatin 30:20. Kështu Besa ka bërë hap të madh drejt kalimit në rrethin e dytë të garës prestigjioze të Kupës së EHF-së. Ndeshja e dytë luhet menjëherë të dielen (nesër) nga ora 18:30 në palestrën e qytetit në Pejë.

Djelmoshat e Arben Muqollit kanë dominuar plotësisht ndaj skuadrës nga Gjeorgjia. Pejanët ishin më të mirë në çdo segment të lojës dhe në fund arritën te fitorja me dhjetë gola dallim që ka mundur në fakt të jetë edhe më e lartë. Pas pjesës së parë rezultati ishte 15:9 në të mirë të Besës, ndërsa epërsia u rrit në pjesën e dytë.

Besa në edicionin e ri do të mbështetet në lojtarët vendorë, shumica reprezentues të Kosovës, qoftë në kombëtaren A, U-20 apo U-18. Dhe të gjithë lojtarët e Besës kanë shfaqur cilësi të shtunën, që është pozitive për tërë hendbollin kosovar në përgjithësi.

Më efikasi te Besa ishte Drilon Tahirukaj me shtatë gola. Kastriot Jupa e Drenit Tahirukaj shënuan nga pesë gola. Në listën e realizatorve u shënuan edhe Ante Kukrika (4), Bujar Ramosaj (3), Jon Muqolli (3), Egzon Gjuka (2) e Bajram Idrizi (1). Edhe të tjerët, duke përfshirë edhe portierët kontribuan në fitore.

Është ky një fillim i mbarë i garimit të skuadrave kosovare në kupat evropiane për edicionin e ri. Fitorja e lartë e Besës shpresohet të pasohet me paraqitje të mira të Shqiponjës, Istogut, Kastriotit e Prishtinës.

Batumi – Besa Famgas 20:30 (9:15)

Besa Famgas: Mursel Mehmeti, Bajram Idrizi 1, Veton Broqi, Egzon Gjuka 2, Kastriot Jupa 5, Yll Muqolli, Korab Tetova, Dion Idrizi, Drenit Tahirukaj 5, Drilon Tahirukaj 7, Bujar Ramosaj 3, Ante Kukrika 4, Haris Berisha, Ardit Tafilaj, Jon Muqolli 3.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova