Besa luan të premten, derbi zhvillohet të shtunën

Me ndeshjen në mes të Samadrexhës dhe Besa Famgas fillon java e 18-të e Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Është kjo java e fundit e pjesës së rregullt të kampionatit. Më pas skuadrat ndahen në Superligën A ku luftohet për titull përkatësisht plejof dhe në Superligën B, ku gara zhvillohet për të evituar pozitën e fundit. Në Superligën A garojnë gjashtë skuadrat e para dhe në Superligën B katër të fundit, ndërsa pikët barten nga pjesa e rregullt.

Ndeshja Samadrexha – Besa Famgas zhvillohet të premten (nesër) nga ora 19:00. Besa e Pejës është kampion aktual kurse e zë vendin e dytë në tabelë me 30 pikë, dy më pak se Kastrioti që udhëheq. Prishtina është e treta me 28 pikë. Samadrexha është e fundit me 2 pikë. Kjo skuadër ndeshjet si vendas i luan në Vushtrri.

Tri ndeshje tjera të javës së 18-të luhen të shtunën. Derbi i xhiros është Prishtina – Kastrioti që zhvillohet të shtunën nga ora 17:00. Të dy skuadrat kanë synime për të ndërprerë dominin e Besës në kampionat dhe pritet takim me rivalitet dhe cilësi.

Ndeshje me rivalitet mund të jetë edhe ajo në mes të Trepçës e Vushtrrisë, që fillon në ora 18:30. Pritet të jetë ndeshje vendimtare për pozitën e gjashtë. Vushtrria aktualisht është e gjashta me 13 pikë, sa i ka edhe Trepça në vend të shtatë. Vëllaznimi është i pesti me 14 pikë. Trepça ka fituar tri ndeshjet e deritashme në stinorin pranveror.

Të shtunën luhet edhe ndeshja Drenica – Zhegra, që fillon në ora 19:00. Ndërsa të dielen është takimi i fundit në mes të Dritës e Vëllaznimit (17:00).

Para ndeshjeve të Superligës luhen ndeshjet e ligës së kadetëve.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova