Danimarka fiton derbin, Spanja mposht thellë Maqedoninë

Kampionia olimpike në fuqi, Danimarka e ka mposhtur kampionen në fuqi të Evropës, Gjermaninë në ndeshjen e gjigantëve të hendbollit. 26:25 në të mirë të danezëve përfundoi ndeshja e së dieles mbrëma që u luajt në Varazhdin para 3100 shikuesve. Hans Lindberg me nëntë gola e udhëhoqi Danimarkën drejt fitores. Te Gjermania më së shumti shënoi Julius Kuhn, gjashtë gola.

Me këtë fitore, Danimarka udhëheq në grupin e dytë të raundit të dytë të kampionatit evropian që po mbahet në Kroaci. Danimarka i ka gjashtë pikë nga katër ndeshje, ndërsa pasojnë Spanja e Gjermania me nga katër pikë. Derisa Spanja i ka tri ndeshje, Gjermania i ka katër. Danimarka i është afruar gjysmëfinales me këtë fitore, ndërsa Gjermania i është afruar eliminimit. Gjermanisë nuk i ndihmoi as paraqitja e mirë e portierit Andreas Wolff që bëri plot 11 pritje.

Në ndeshjen tjetër të së dieles, Spanja fitoi thellë ndaj Maqedonisë. 31:20 ishte rezultati në fund të ndeshjes në të mirë të spanjollëve. Eduardo Gurbindo me gjashtë gola udhëhoqi Spanjën. Te Maqedonia nga katër herë shënuan Stojance Stoilov e Dejan Manaskov. Maqedonia i ka tri pikë nga tri ndeshje dhe mban vendin e katërt.

Më 23 janar Sllovenia luan me Spanjën, kurse Maqedonia me Çekinë. Ndërsa më 24 janar janë ndeshjet e fundit në këtë grup: Sllovenia – Çekia, Maqedonia – Danimarka, Gjermania – Spanja.
Të hënën (nesër) luhen ndeshjet e reja në grupin e parë: Serbia – Franca (18:15), Suedia – Bjellorusia (20:30).

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova