Danimarka – Franca e Gjermania – Norvegjia janë gjysmëfinalet e botërorit

Kampionati botëror për hendbollistë është në fazën përfundimtare. Të premten (nesër) luhen ndeshjet gjysmëfinale. Gjysmëfinalet zhvillohen në Hamburg të Gjermanisë, ndërsa ashtu si pritej në to do të paraqiten katër kombëtare evropiane. Kështu prej orës 17:30 luhet gjysmfinalja e parë në mes të Danimarkës e Francës, ndërsa në ora 20:30 takohen Gjermania e Norvegjia. Finalja është të dielen nga ora 17:30 në Herning të Danimarkës.

Të mërkurën janë luajtur ndeshjet e fundit në dy grupet e raundit kryesor të botërorit. Rezultatet e grupit I ishin: Brazili – Islanda 32:29, Franca – Kroacia 20:23, Gjermania – Spanja 31:30.

Në grupin II në ndeshjet e fundit u vendos për gjysmëfinalistët, ndërsa Suedia mbeti jashtë gjysmëfinales. Danimarka fitoi ndaj Suedisë me 30:26. Norvegjia e mposhti Hungarinë me 35:26 për të kaluar në gjysmëfinale. Egjipti ka fituar ndaj Tunizisë me 30:23.

Të shtunën për vend të shtatë takohen Spanja e Egjipti (17:30), kurse për vend të pestë luajnë Kroacia e Suedia (20:30).Është ky botërori i 26-të me rradhë i hendbollit që po përcjellet nga numër shumë i madh shikuesish në Gjermani e Danimarkë.

Raundi kryesor (I përfunduar)

Grupi I

1. Gjermania       5             9

2. Franca             5             7

3. Kroacia            5             6

4. Spanja              5             4

5. Brazili               5             4

6. Islanda             5             0

Grupi II

1. Danimarka      5             10

2. Norvegjia        5             8

3. Suedia              5             6

4. Egjipti              5             3

5. Hungaria         5             3

6. Tunizia             5             0

Gjysmëfinalet

E shtunë

Danimarka – Franca (17:30)

Gjermania – Norvegjia (20:30)

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova