Drejtuesit e FHK-së në Kongresin e EHF-së në Glasgow të Skocisë

Një delegacion i lartë i Federatës së Hendbollit të Kosovës, i përbërë nga zëvendëspresidenti Enis Idrizi dhe sekretari gjeneral Izet Gjinovci, po merr pjesë në punimet e Kongresit të 14-të të rregullt të Federatës Evropiane të Hendbollit (EHF). Kongresi I EHF-së ka nisur punimet të martën në Glasgow të Skocisë, ndërsa vendimet kryesore do të merren të mërkurën (nesër).

Gjatë ditës së parë të punimeve të Kongresit, janë shqyrtuar raportet e Komitetit Ekzekutiv të EHF-së dhe të Komisioneve të ndryshme të Federatës Evropiane, ndërsa hedhet edhe shorti i hendbollisteve për vitin 2019.

Në ditën e dytë të punimeve, ndër të tjera, nënshkruhet Rink Konventa me Kosovën dhe me Bosnjë dhe Hercegovinën dhe poashtu përcaktohen nikoqirët e kamionateve evropiane të viteve 2022 e 2024 në të dy konkurrencat. Do të merren edhe shumë vendime tjera në shërbim të ngritjes së hendbollit evropian në nivel më të lartë.

Natyrisht, drejtuesit e FHK-së po e shfrytëzojnë Kongresin për takime të shumta për të krijuar miqësi të reja me federata nacionale të vendeve të ndryshme, në të mirë të hendbollit kosovar në përgjithësi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova