Edhe një talente shpreh dëshirë t’i bashkohet Kosovës

Kombëtaret e Kosovës në hendboll po bëhen gjithnjë e më atraktive për lojtarë dhe lojtare që bëjnë karrierë apo janë duke u zhvilluar në vende të ndryshme evropiane. Të gjitha ekipet kombëtare të Kosovës tashmë në rradhët e veta kanë lojtarë e lojtare që luajnë në shtete të Evropës. E fundit prej hendbollisteve të reja që ka shprehur interesim që t’i bashkohet Kosovës është Hava Maloku. Ajo vlerësohet lojtare e talentuar dhe me të ardhme të ndritur. Në një vizitë që Hava Maloku dhe familjarë të saj i bënë Federatës së Hendbollit të Kosovës u shkëmbyen informacione për ecurinë dhe rritjen e vazhdueshme të ekipeve kombëtare dhe poashtu për karrierën e lojtares në fjalë.

Maloku është e gjatë 180 centimetra, ndërsa është në moshë ende shumë të re. Është e lindur në shkurt të vitit 2004 ndërsa është e përkushtuar që karrierë në nivel kombëtaresh të bëjë me Kosovën, vendin e saj të origjinës. Pritet që Hava në të ardhmen e afërt t’i bashkohet fillimisht kombëtares U-16. Ajo është pjesë e klubit norvegjez Oppsal Handballklub Oslo.

Kështu vazhdon trendi i afrimit në kombëtare të lojtareve që bëjnë karrierë në Skandinavi. Prej Norvegjisë kombëtares tonë i janë bashkuar disa prej lojtareve më të mira duke përfshirë Mirela Gjikokajn, Dorentina Osmanin e disa vajza të tjera që tashmë po japin kontributin e tyre të madh në petkun e Kosovës. Federata e Hendbollit të Kosovës pos që vazhdimisht përcjell lojtarët dhe lojtaret me rrënjë nga Kosova, inkurajon të njëjtit dhe familjarët e tyre që të vëjnë kontaktet për të shqyrtuar mundësinë që të aktivizohen me Kosovën, që për secilin hendbollist e hendbolliste sjell nder e krenari.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova