Edicioni i ri nis më 15 shtator

Më 15 shtator do të nis edicioni 2018/19 i garave në hendbollin kosovar. Është ky vendimi që ka marrë Bordi i Federatës së Hendbollit të Kosovës (FHK). Bordi i FHK-së, nën drejtimin e presidentit Eugen Saraçini, ka mbajtur mbledhjen e 11-të të premten (dje) në lokalet e Federatës dhe ka marrë shumë vendime me rëndësi për hendbollin në vend.

Bordi, ndër të tjera, ka shqyrtuar Raportin e Komisarit të Garave për edicionin 2017/18, ndërsa ka diskutuar edhe për pjesëmarrjen e klubeve në Kupat Evropiane në edicionin e ardhshëm, 2018/19. Në rend të ditës ishin edhe ekipet kombëtare, përkatësisht pjesëmarrja e tyre në gara të ndryshme ndërkombëtare. Është diskutuar për pjesëmarrjen e kombëtareve U-18 dhe U-20 në kampionatet evropiane që mbahen në Mal të Zi përkatësisht në Austri. Anëtarët e Bordit janë njoftuar për përgatitjet e bëra, por edhe për shpresat për rezultate të mira të djelmoshave.

Në mbledhje janë shqyrtuar edhe Propozicionet e Garave për edicionin 2018/19, ndërsa Bordi mori vendimin që garat në Superligën e femrave të zhvillohen me 10 skuadra. Sistemi do të jetë vajtje-ardhje, ndërsa më pas do të luhet plejofi në mes katër skuadrave më të mira. Në ligat tjera nuk ka ndryshime, pra do të jetë sistemi i njëjtë si në edicionin e kaluar.

Bordi ka falenderuar përzemërsisht Komesarin e deritashëm, Nexhat Sharani, për punën e bërë deri më tani. Ndërkohë në mënyrë unanime ka vendosur që Komesar për edicionin e ri, 2018/19, të jetë Istref Sadriu, vëzhgues-kontrollues nga Vushtrria.

Vendim i Bordit është që paraprakisht Propozicionet si draft t’iu dërgohen klubeve, shoqatave dhe palëve tjera të interesit për diskutim publik dhe të njëjtat pas vërejtjeve dhe plotësimeve eventuale, të aprovohen. Palët e ndryshme kanë të drejtë që brenda 15 ditëve me shkrim të paraqesin vërejtjet, sygjerimet apo plotësimet në këtë dokument me rëndësi.

Siç u cek edhe më lartë garat në edicionin e ri, 2018/19, do të nisin më 15 shtator.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova