Favoritët kalojnë në gjysmëfinale

Skuadrat favorite nuk kanë lejuar befasi në ndeshjet çerekfinale të Kupës së Kosovës në hendboll, të luajtura të mërkurën.

Te hendbollistët të mërkurën gjysmëfinalen e siguruan Besa Famgas e Prishtina. Fituesi në fuqi, Besa Famgas fitoi si mysafir ndaj Vushtrrisë me rezultat 42:13, ndërsa Prishtina e mposhti poashtu si mysafir skuadrën e Drenicës (41:17).

Te hendbollistet të mërkurën u luajtën tri ndeshje çerekfinale dhe në gjysmëfinale kaluan Shqiponja, Prishtina e Istogu. Derisa Prishtina fitoi thellë ndaj Dritës (36:20) dhe Istogu ndaj Samadrexhës (27:12), ndeshja mes Shqiponjës dhe Kastriotit ishte e barabartë dhe u vendos vetëm në fund. Ferizajaset kishin epërsi prej një goli pas pjesës së parë (15:14) dhe ishin në epërsi në ndeshjen në Gjakovë deri në minutën e 47-të (23:22). Në minutat e fundit hendbollistet e Shqiponjës u shkëputën në dy-tri gola dhe e fituan ndeshjen me rezultat 32:30.

Të enjten është çerekfinalja e fundit te meshkujt në mes të Trepçës e Dritës.

Meshkujt

Vushtrria – Besa Famgas 13:42 (7:21)

Vushtrria: Melenica, Ibishi, Karaqa, Shabani 2, Musa 4, Sadiku, Jashari 1, Demiri , Karagja 2, Neziri 3, Miftari, Emini, Krasniqi, Lahu, Ismajli 1.

Besa Famgas: Mehmeti, Idrizi 1, Thaqi 4, Bislimi 2, Çuziq 3, J. Muqolli 4, Y. Muqolli 4, D. Tahirukaj 2, Vokshi 1, Gjuka 2, Jupa 6, Tetova 4, Ramosaj 3, Dr. Tahirukaj 3, Kukrika 3, G. Thaqi.

 Drenica – Prishtina 17:41 (7:19)

Drenica: Lladrovci, Klinaku 8, Muqolli, Thaqi 1, Qorri 1, Zeka 3, Mehmeti 3, Haxhiu 1, Zariqi, Haxhiaj.

Prishtina: Beqiraj, Agushi, Ademi 3, Beshiri 9, Kastrati 4, Fetahu, Krasniqi 5, Basholli 3, Bajqinovci 11, Shahini 4, Gjuka, Visoka 1, Hoxha 1.

Femrat

Shqiponja – Kastrioti 32:30 (14:15)

Shqiponja: Ferizaj, Nivokazi 8, Juniku 4, Malaj, Quni, Mehmeti 10, Berisha 2, Goqi, Makuwe, A. Goqi 6, Gashi, Dobrunaj, Nuza, E. Ferizaj, L. Ferizaj 2, Rexhepi.

Kastrioti: Gurgurovci, Rogova, Gashi 5, Salihu 8, Misini, Stagova, Reqica, Saliu, E. Reqica 5, Basha 5, Gashi 2, Kraniqi, Beqiri 5, Hoxha.

Prishtina – Drita 36:20 (21:12)

Prishtina: Uka, Krasniqi, Prelvukaj 6, Hashani 3, Llapashtica 2, B. Krasniqi 1, Stagova 7, Berisha 2, Matarova 1, Mekolli 5, Fazlija 10, Kurteshi 1, F. Krasniqi, Shala, Berisha, Arifi.

Drita: Pajaziti, Huruglica, Kqiku 2, Arifaj, Krasniqi 2, Baftjari, Hyseni. Daku, Marovca, Rexhepi 5, Vokshi 10, N. Hyseni, R. Kqiku 1.

Istogu – Samadrexha 27:12 (13:5)

Istogu: Shehdadi, Gashi 2, D. Rexhaj 3, Ferati 5, Rugova 4,V. Rexhaj, F. Rexhaj 2, Haliti, Ujkiq 4, Kameri 5, Shatri 1, Ahmetxhekaj, Berisha 1.

Samadrexha: Ar. Maloku, Halili, R. Basholli 1, E. Basholli, Surdulli 1, Arl. Maloku 5, G. Basholli 5, R. Maloku, F. Basholli, Musliu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …