Favoritët në gjysmëfinale, Istogu fiton për tri gola ndaj Kastriotit

Të mërkurën janë zhvilluar ndeshjet çerekfinale të Kupës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave.
Në gjysmëfinale kanë kaluar skuadrat favorite.
Fitoren më të ngushtë e shënoi fituesi në fuqi i Kupës, Istogu. Skuadra istogase fitoi 27:24 ndaj Kastriotit në Ferizaj.
Në pjesën e parë hendbollistet ferizajase nuk lejuan shkëputjen e Istogut në më shumë se dy gola, ndërsa në fillim ishin në epërsi të lehtë. Në minutën e 41-të, Istogu kaloi në epërsi 22:17. Më pas Istogu ishte në epërsi 26:21, ndërsa Kastrioti ia doli të afrohet në dy gola, 26:24. Në fund, Istogu shënoi për 27:24.
Tainara Luna Goncalves udhëhoqi Istogun me nëntë gola. Arlinda Dinarica e Yllka Shatri i shënuan nga katër gola.
Puhiza Gashi i shënoi tetë gola për Kastriotin, ndërsa Luljeta Sopjani i shënoi katër gola sa i kishte edhe Vahide Gashi.
Vushtrria fitoi bindshëm, 38:22 ndaj Shqiponjës në Gjakovë.
Po në Gjakovë, Ferizaj e mposhti Vëllaznimin me rezultat 34:18. Si mysafire fitoi edhe Prishtina. Ajo e mposhti në Deçan skuadrën Jusuf Gërvalla me rezultat 39:28.