Favoritët nuk lejojnë befasi

Spanja ka fituar bindshëm ndaj Islandës në ndeshjen kryesore të ditës në kampionatin botëror për hendbollistë. Të dielen janë luajtur ndeshjet e dyta në grupet B e D të botërorit të 26-të që po zhvillohet në Gjermani e Danimarkë.

Kështu në grupin B, Spanja fitoi ndaj Islandës me rezultat 32:25. Pas pjesës së parë rezultati ishte 19:14 për spanjollët, që janë kampion aktual evropian. Ferran Sole realizoi pesë gola për Spanjën, kurse Olafur Gudmundsson i shënoi gjashtë gola për islandezët.

Për Spanjën ishte fitorja e dytë dhe ajo udhëheq në grup me katër pikë. Islanda pësoi humbjen e dytë. Nga katër pikë, përkatësisht nga dy fitore i kanë edhe Maqedonia e Kroacia. Maqedonia të dielen fitoi ndaj Bahrejnit (28:23) kurse Kroacia e mposhti Japoninë me 35:27.

Finalisti i “Euro 2018”, Suedia e fitoi ndeshjen e grupit D ndaj Argjentinës. 31:16 ishte rezultati i këtij takimi. Katari fitoi ndaj Egjiptit me rezultat 28:23, ndërsa Hungaria e mposhti Angolën me 34:24. Suedia është e vetmja me dy fitore në këtë grup. Udhëheq me katër pikë. Hungaria është e dyta me 3 pikë, ndërsa Katari e Angola i kanë nga dy pikë.

Të hënën luhen ndeshjet e treta në të gjitha katër grupet. Ndeshjet e grupit A janë: Serbia – Brazili (15:30), Rusia – Gjermania (18:00), Franca – Korea (20:30). Në grupin B janë këto ndeshje: Islanda – Bahrejni (15:30), Kroacia – Maqedonia (18:00), Spanja – Japonia (20:30). Në grupin C janë takimet: Tunizia – Kili (15:00), Norvegjia – Austria (17:30), Danimarka – Arabia Saudite (20:15). Hungaria – Katari (15:30), Argjentina – Egjipti (18:00), Suedia – Angola (20:30) janë ndeshjet e grupit D.

Foto by: Mrco Wolf

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova