Ferizaj fiton derbin dhe shkëputet në vend të parë

Skuadra që për herë të parë po luan në Superligë, Ferizaj, e ka befasuar kampionin aktual, Istogun, të shtunën në derbin e javës së pestë të Superligës së Kosovës në hendboll (femrat).

Në ndeshjen e luajtur në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Ferizaj ka fituar me rezultat 25:24. Për Ferizajn ishte fitorja e pestë rresht, kurse Istogu ka pësuar humbjen e parë. Ferizaj tani udhëheq i vetëm me 10 pikë, kurse nga 8 pikë i kanë, Vushtrria, Istogu e Prishtina, që luan të dielen.

Ferizaj ka në përbërje lojtare me përvojë dhe kjo është dëshmuar në derbin e javës së pestë. Pjesa e parë përfundoi me një gol epërsi për musafiret nga Ferizaj dhe një gol ishte dallimi edhe në fund.

A. Kelmendi me 12 gola ishte më efikasja te Ferizaj, ndërsa 5 gola i shënoi Sh. Fazlija. U dallua edhe portierja A. Pjeshiq dhe po ashtu lojtaret tjera që me angazhim dhe lojë efikase arritën te fitorja më e madhe deri më tani. Te Istogu më efikasja ishte T. Hetemi me 8 gola.

Në ndeshjet tjera u arritën rezultate të pritura.

Istogu – Ferizaj 24:25 (15:16)

Istogu: Gashi, Berisha, V. Rexhaj, F. Rexhaj 1, Hetemi 8, D. Rexhaj, Shehdadi, Milatoviq 2, Ujkiq 2, Ahmetxhekaj, Halitaj, Shatri 1, Fejzaj, Muratoviq 7, Rugova 3.

Ferizaj: Pjeshiq, Beka, Mehmeti, Shabani, Domeneku, Basha 3, Kelmendi 12, Thaqi, Kupina 1, Koneski 4, Fazlija 5, Sylejmani, Trajkovska, Haliti.

Kastrioti – Vëllaznimi 31:22 (14:9)

Kastrioti: V. Gashi 9, Beqiri 2, Reqica 1, Qerkini 1, Gurgurovci, Gashi 4, Misini 1, Saliu 1, Hyseni, Salihu 10, Krasniqi 1, Stagova 2.

Vëllaznimi: Frokaj 2, Kastrati 2, Varaki 3, Daija, Mollakadrija, Bytyqi, Hoda 2, Radoniqi 3, Kursani 8, Gashi 1.

Vushtrria – Shqiponja 40:24 (18:12)

Vushtrria: Kelmendi, B. Gubetini, Berisha 1, Avdiu 6, Zymeri, Preniqi 2, Mehmeti 1, Paci 9, D. Rrahmani, B. Rrahmani 4, R. Gubetini 5, Selaci, Kasumi 10, Tahiri 2.

Shqiponja: F. Ferizaj, Arapi 3, Goqaj 4, Goqi 7, Nivokazi 10, E. Ferizaj, Zogaj, L. Ferizaj.

Drita – Jusuf Gërvalla 18:23 (8:12)

Drita: Ibrahimi, Rudhani 2, Sadiku 3, Arifi, Baftjari 6, Vokshi 5, Hyseni 2, Reqani.

Jusuf Gërvalla: Imeraj 4, Gecaj 9, Shala, Hahxosaj, Qufaj 3, Çekaj 1, Tolaj 2, Lulaj, N. Çekaj 4, Imeraj.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova