Ferizaj fiton titullin e kampionit

Presidenti i FHK-së Eugen Saraçini, ia dorëzon kupën e kampionit kapitenes së skuadrës.

Ferizaj është kampion i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave.

Në finale, Ferizaj ishte më i suksesshëm se Istogu, pas dy ndeshjeve. Ndeshja e parë në Ferizaj u fitua nga skuadra vendase me rezultat 34:29. Të martën Istogu fitoi me rezultat 27:26, por festa i takoi lojtareve të Ferizajt.

Kupën e kampionit, presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini, ia ka dorëzuar kapitenes së Ferizajt, Y. Kupina.

Ferizaj për herë të parë garoi në Superligë, ndërsa ia doli të fitoi titullin e kampionit. Përvoja e lojtareve të kësaj skuadre e ka bërë dallimin. Në gjysmëfinale dhe finale të plejofit është dalluar portierja me përvojë, E. Rogova. Ajo edhe të martën thuajse e mbylli portën e Ferizajt.

Në ndeshjen e së martës në të cilën Istogu ishte vendas, Ferizaj ka qenë në epërsi për kohë të gjatë. Ka nisur shkëputjen pas minutës së 15-të, ndërsa pjesa e parë përfundoi 13:10 për ferizajaset. Në minutën e 50-të rezultati është barazuar në 20:20. Më pas ka vazhduar lojë e barabartë. Në minutën e fundit Istogu shënoi dy gola dhe fitoi ndeshjen, por që nuk ishte mjaftueshëm për të fituar titullin e kampionit. Istogu ishte kampion edicionin e kaluar.

Pos portieres Rogova, te Ferizaj janë dalluar edhe A. Kelmendi me 7 gola, A. Basha me 6 gola e A. Salihu me 5 gola. Por kontribut kanë dhënë edhe të gjitha lojtaret tjera.

Te Istogu me efikasitet u dallua A. Rugova me 10 gola.

Istogu – Ferizaj 27:26 (10:13)

Istogu: Shehdadi, Ujkiq 2, Berisha, Milatoviq 2, Hetemi 5, Shatri, Rugova 10, Fejza, Venetski 2, Rexhaj, Halitaj 1, Ahmetxhekaj, Ferataj 5.

Ferizaj: Rogova, Basha 6, Salihu 5, Sylejmani, Fazlija 3, Kelmendi 7, Domaneku, Reqica, Gashi 4, Kupina, Koneski 1, Misini, Thaqi, Dinolli, Ma. Dinolli, Haliti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …