FHK-ja me Task-Forcë për kthim në stërvitje e gara

Kryetari i Komisionit Shëndetësor, Dr. Floren Kavaja, bashkë me anëtarët, Dr. Lindita Ajvazaj-Berisha dhe Dr. Edi Kolgeci, kanë përgatitur udhëzuesin për masat parandaluese ndaj COVID-19.

Federata e Hendbollit të Kosovës i ka marrë të gjitha masat për kthim të sigurt të skuadrave në stërvitje dhe në ndeshje. Në vazhdën e këtyre angazhimeve të hënën është vënë në funksion Task-Forca që për qëllim ka koordinimin e veprimeve për fillim të stërvitjeve dhe për vazhdim të kampionatit.

Task-Forca përbëhet nga Komisioni Shëndetësor i FHK-së, stafi mjekësor i kombëtareve, Komesari i Garave, Istref Sadriu, si dhe nga anëtarë të ekipeve pjesëmarrëse në gara (mjekë).

Bordi i FHK-së më 19 maj ka vendosur që skuadrat të kthehen në stërvitje në fillim të qershorit, kurse kampionati të rifillojë më 13 qershor.

Komisioni Shëndetësor, i përbërë nga kryetari Dr. Floren Kavaja si dhe anëtarët, Dr. Lindita Ajazaj – Berisha dhe Dr. Edi Kolgeci, së bashku me palët tjera të përfshira kanë përgatitur udhëzuesin për masat parandaluese ndaj COVID-19. I njëjti u është dorëzuar klubeve që t’i përmbahen gjatë kthimit në stërvitje dhe ndeshje.

Udhëzuesi është përgatitur në bazë të rekomandimeve të bëra nga IKSHPK-ja dhe IHF-ja.

Koordinatore e FHK-së për përcjelljen e zbatimit të udhëzuesit dhe për zbatimin e këshillave gjatë ushtrimeve dhe garave është caktuar Erlinda Hakaj nga stafi mjekësor i Kombëtareve së Kosovës. Ajo do të koordinojë veprimet me IKSHPK-në, federatën dhe klubet.

Sipas koordinatores Hakaj, në çdo qendër ku do të zhvillohen garat do të ketë mjekë të cilët do të përkujdesen për zbatimin e udhëzimeve të FHK-së. Po ashtu ajo do të inspektojë skuadrat për të vërtetuar që janë marrë masat e nevojshme sa i takon ruajtjes së shëndetit dhe higjienës.

Udhëzuesi mund të gjendet këtu:/uploads/FHK_Udhezues_per_masat parandaluese COVID19.pdf

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova