Filmi “Vetëm 65” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Sportiv

Vetem 65

Federata e Hendbollit e Kosovës do të prezantohet me film të saj në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Sportiv “Prishtina 2020”. Edicioni i parë i këtij festivali ka nisur të shtunën kurse përfundon të hënën. Festivalin po e organizon Komiteti Olimpik i Kosovës.

Filmi “Vetëm 65” shfaqet të hënën nga ora 17:45 në Kino ABC në kryeqytet. Filmi është i gjatë mbi 50 minuta. Filmi dokumentar ishte përgatitur me rastin e 65-vjetorit të Federatës së Hendbollit të Kosovës, ndërsa është publikuar në vitin 2018. Përmes tij paraqitet rrugëtimi i FHK-së dhe i hendbollit kosovar ndër dekada.

Filmi dokumentar ishte pranuar shumë mirë nga kritika dhe komuniteti sportiv dhe pritet të ngjall interesim edhe në Festivalin e par të Filmit Sportiv.

Në të është paraqitur rrugëtimi i FHK-së nga themelimi në vitin 1953 e deri në vitin 2018. Është paraqitur puna e gjeneratave të ndryshme, deri në pranimin e plotë në EHF dhe IHF si dhe në arritje në Botëror.

Skenarist të filmit janë Izet Gjinovci, regjinë e ka bërë regjisori i njohur Orhan Kerkezi, muzikën Naim Krasniqi kurse narracionin Florin Kelmendi.

Ftohen tifozët e hendbollit të përcjellin nga afër këtë film dokumentar.

Po të hënën shfaqet edhe dokumentari i Artan Muhaxhirit, “Një jetë me hendbollin”, që i është kushtuar ish-kryetarit të FHK-së, Mexhid Devaja dhe “Të lënduarit dhe të Dëmtuarit”, i Leart Hoxhës, që po ashtu është nga sporti i hendbollit.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …