Hendbollistet e reja pësojnë nga Islanda, nesër e kanë ndeshjen e fundit

Hendbollistet e Kombëtares U19 të Kosovës e kanë luajtur edhe një ndeshje në kuadër të Evropianit të Divizionit B. Të shtunën në mesditë në Shkup, Kombëtarja jonë humbi nga Islanda me rezultat 37:23. Pas pjesës së parë rezultati ishte 16:10 për islandezet.

Ndeshja ishte e vlefshme për plasman. Islanda u rendit e treta në Grupin A, ndërsa Kosova e katërta në Grupin B.
Vajzat tona kanë pasur momentet e mira në ndeshje, por sërish ka munguar vazhdimësia ndërsa ndikoi edhe lëshimi i rasteve nga pozita të përshtatshme. Gjithsesi Evropiani dhe ndeshjet e shumta gjatë tij, do të jenë një përvojë shumë me rëndësi për karrierën e këtyre hendbollisteve të reja, disa prej të cilave janë me potencial për vend në Kombëtaren A.

Ndaj Islandës me efikasitet është shquar aloja Elisa Mulaj. Ajo ka realizuar 12 gola nga 18 tentime. Natalija Milatoviq i kishte pesë gola, Saranda Berisha tri gola, Ornela Haxhiu dy e Adelina Berisha një gol.
Evropiani i Divizionit B përfundon të dielën (nesër). Vajzat tona prej orës 10:30 e kanë ndeshjen përfundimtare për plasman.

Lajme tjera