Humbim nga Gjermania, por bëjmë lëvizje para

Ashtu si pritej, Gjermania ka fituar bindshëm ndeshjen me kombëtaren tonë, të luajtur të dielen në Pallatin e Rinisë në Prishtinë. Ndeshjen e fazës së dytë të eliminatoreve për “Euro 2020” për hendbolliste, Gjermania e fitoi ndaj Kosovës me rezultat 34:15. Por është vlerësuar se Kosova ka bërë lëvizjen para që e ka synuar nga ky takim.

Në pjesën e parë kemi qenë rival thuajse të barabartë me Gjermaninë, që ka lojtare të nivelit më të lartë botëror, përvojë shumë më të pasur e po ashtu fond më të madh të lojtareve cilësore. Pjesa e parë përfundoi 14:8 në të mirë të Gjermanisë, por shkëputja pak më e madhe është bërë vetëm në momentet e fundit të kësaj pjese. Për kohë të gjatë Kosova ka qenë rivale e barabartë me Gjermaninë, ndërsa dy herë kishim edhe epërsi prej një goli, 4:3 e 5:4.

Në pjesën e dytë lojtaret e Gjermanisë kanë shfaqur tërë potencialin që kanë, ndërsa kanë shfrytëzuar maksimalisht dobësitë e lëshimet në lojën tonë. Kështu në fund epërsia e Gjermanisë arriti në 19 gola.

Selektori Agron Shabani ka vlerësuar paraqitjen e vajzave tona në pjesën e parë, duke thënë se në vazhdim të kualifikimeve, sidomos në ndeshjet me Bjellorusinë, synohet më shumë.

Të mos harrojmë që Gjermania është top-kombëtare evropiane me suksese të mëdha ndërkombëtare. Pas disa javësh Gjermania do të luajë në kampionatin botëror, së bashku me Slloveninë, me të cilën u përballëm disa ditë më parë në Maribor.

Ndeshja Kosova – Gjermania është luajtur në atmosferë shumë të bukur që e kanë krijuar rreth 1500 shikues sa ishin prezent. Vajzat por edhe shtabi teknik janë shprehur falenderuese për përkrahjen e shikuesve.

Kapitenja Leonora Demaj ka shkëlqyer në ndeshje ndaj Gjermanisë. Ajo ka shënuar plot 10 gola, disa prej tyre shumë të bukur. Edhe vajzat tjera kanë dhënë maksimumin ndaj gjermaneve me përvojë.

Kosova – Gjermania 15:34 (8:14)

Kosova: Arifi 1, Mehmeti, Ylberi, Rama, Zaskoku, Aliu, Kelmendi, Merditaj, Rugova 1, Shehdadi, Stagova, Halitaj, Gjikokaj 2, Demaj 10, Lekaj 1, Kastrati.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova