Humbje e ngushtë e Kombëtares U18 në EURO 2018 në Austri

Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll ka nisur me humbje paraqitjen në kampionatin evropian, Divizioni B. Të premten mbrëma në Tulln të Austrisë kombëtarja jonë humbi nga Holanda me rezultat 31:25. Pas pjesës së parë rezultati ishte 19:11 në të mirë të holandezëve.

Djelmoshat tanë patën një paraqitje solide ndaj holandezëve që kanë më shumë përvojë. Për kombëtaren tonë ishte vetëm ndeshja e tretë. Kjo gjeneratë me këtë përbërje ka luajtur vetëm edhe dy miqësoret ndaj Malit të Zi, në kuadër të përgatitjeve për këtë evropian. Për këtë arsye kishte pak skepticizëm lidhur me rezultatin në ndeshjen ndaj Holandës, por djelmoshat u angazhuan dhe rezultati është solid. Kombëtarja U-18 është ende në konsolidim e sipër dhe ky vlerësohet një fillim i mirë për këtë grupmoshë.

Te Kosova më efikasi ishte Yll Muqolli që realizoi plot 11 gola. Ai u shpall edhe lojtar i ndeshjes. Në kuadër të grupit B të evropianit të Divizionit B, të premten u luajtën edhe dy ndeshje tjera. Sllovakia e Letonia barazuan me rezultat 22:22 ndërsa Austria fitoi thellë, 39:13 ndaj Bullgarisë duke konfirmuar se ka synime të mëdha. Të shtunën (nesër) kombëtarja jonë luan ndaj Sllovakisë, prej orës 16:30.

Holanda – Kosova 31:25 (19:11)

Kosova: Gëzim Thaqi, Dion Idrizi 2, Arbër Berisha, Bledon Maloku, Adonis Isufi 3, Ylli Qerimi, Arbër Neziri, Milot Delija, Granit Fana, Drilon Basholli, Parim Hajdini, Agon Selmani, Elion Vokshi 4, Ermal Dukaj 2, Rikard Quni 3, Yll Muqolli 11.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova