Istogu në finale te hendbollistet

Istogu është kualifikuar në finale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll për femra. Në finale Istogu pritet të takohet me Kastriotin e Ferizajt. Në ndeshjet gjysmëfinale që u luajtën të premten në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Kastrioti e mposhti Shqiponjën, ndërsa Istogu fitoi ndaj Vushtrrisë.

Të dy ndeshjet gjysmëfinale ishin të forta dhe përfunduan me nga vetëm një gol dallim.
Gjysmëfinalja e parë ishte ajo mes Shqiponjës së Gjakovës dhe Kastriotit. Derisa Shqiponja është në garë për titull në Superligën A, Kastrioti bënë gara në Superligën B.  Por gjysmëfinalen e Kupës e fitoi Kastrioti me rezultat 29:28. Pas pjesës së parë rezultati ishte i barabartë, 18:18. A. Dinarica me tetë gola ishte më efikasja te Kastrioti. Ndërsa Sh. Fazlija shënoi 13 herë për Shqiponjën. Por kjo ndeshje nuk pati rrjedhë krejt normale. Në minutën e 60-të ndeshja u ndërpre për plot 23 minuta, pas pakënaqësive që kishte skuadra e Shqiponjës me referim. Për këtë ndeshje Shqiponja ka paraqitur ankesë, që pritet të shqyrtohet nesër. Vetëm pasi të shqyrtohet ankesa nga organi përkatës, ndeshja do të regjistrohet.

Në gjysmëfinalen e dytë u takuan dy skuadrat që luftojnë edhe për titull, Vushtrria që është lider dhe Istogu që mban pozitën e tretë. Rezultati në fund ishte 20:19 në të mirë të Istogut. Pas pjesës së parë istogaset kishin tri gola epërsi (13:10). E. Kameri me dhjetë gola ishte më efikasja te Istogu. Sh. Tahiri shënoi pesë herë për Vushtrrinë.

Finalja e Kupës në konkurrencë të femrave luhet të dielën nga ora 17:00 në palestrën “Karagaçi” në Pejë.

Shqiponja – Kastrioti 28:29 (18:18)

Shqiponja: Haxhosaj, Rudaku, Juniku 3, Nivokazi 1, Berisha 1, Fazlija 13, Mehmeti 3, Goqi 1, Malaj 5, E. Goqi, Dobruna 1, L. Ferizi, E. Ferizi, Nuza, Bajrami, Gashi.

Kastrioti: Saliu, Stagova, S. Reqica, Muhaxheri 3, Misini, E. Reqica 1, Salihu 5, Qerkini 4, Gashi 5, A. Dinarica 8, Gashi 3, M. Dinarica, Gurgurovci, Rugova.

Istogu – Vushtrria 20:19 (13:10)

Istogu: Abdylaj, Ujkiq, Kameri 10, Bakiq, Zogaj, Shatri, Rrahmani 1, Rugova 3, Shehdadi, Fejzaj, F. Rexhaj 2, Halitaj, V. Rexhaj, Krasniqi 4, Berisha.

Vushtrria: Kelmendi, Gubetini, Salihu, Shala 4, Avdiu 3, Zymberi 3, Preniqi 1, Mehmeti, Sfarqa, Paci 1, R. Gubetini, Murati, Kasumi 2, Tahiri 5, Rrahmani.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova