Kampioni dhe fituesi në fuqi takohen në gjysmëfinale të Kupës

Një vit më parë Kastrioti i Ferizajt i dha fund dominimit të Besa Famgas në garat për Kupë të Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve. Kastrioti e fitoi Kupën, duke i dhënë fund serisë së Besës prej pesë triumfeve rresht.

Por Besa Famgas ka vazhduar dominimin në Superligë kurse të martën fitoi titullin e shtatë rresht. Besa synon të kthejë edhe Kupën e Kosovës, por për të bërë këtë fillimisht duhet të kaloj Kastriotin në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës.

Kastrioti e Besa Famgas takohen të shtunën (nesër) nga ora 17:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Këtë ndeshje, që pritet të jetë cilësore, e transmeton RTV 21 Plus.

Besa Famgas ka eliminuar Kastriotin në gjysmëfinale të plejofit dhe shorti përcaktoi që këto dy skuadra të takohen edhe në gjysmëfinale të Kupës.

Në gjysmëfinalen e dytë, që po ashtu transmetohet nga RTV 21 Plus, takohen Trepça e Prishtina. Kjo ndeshje është të shtunën nga ora 19:00 po në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në kryeqytet.

Këto dy skuadra ishin takuar edhe në gjysmëfinale të plejofit. Fillimisht Trepça fitoi në Prishtinë me tetë gola dallim, por më pas Prishtina fitoi në Mitrovicë me 11 gola dallim dhe kaloi në finale.

Ndeshjet finale në të dy konkurrencat luhen të dielën në të njëjtin vend.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …