Kampioni i gatshëm për derbin e parë të vitit

Në foto shihet një lojtare duke u gëzuar për golin e dhënë.

Istogu, Ferizaj, Prishtina e Vushtrria vlerësohet se do të luftojnë për titull të kampionit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat).

Gara këtë edicion është shumë e fortë, ndërsa të gjitha këto katër skuadra kanë gjasat e tyre. Vendimtare mund të jenë përballjet direkte në mes të katërshes së madhe.

Derbi i parë i stinorit pranveror do të zhvillohet të shtunën nga ora 17:30 në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri, në kuadër të javës së 12-të. Do të takohen Vushtrria e Istogu, që edicionin e kaluar garuan për trofe. Edhe këtë edicion Vushtrria e Istogu kanë pretendimet e tyre.

Kampioni aktual, Istogu është i pari në tabelë me 20 pikë, ndërsa Vushtrria është e katërta me 16 pikë, por ka një ndeshje më pak të luajtur. Vushtrria llogarit në përkrahjen e shikuesve, por istogaset udhëtojnë për fitore. Këtë e ka thënë kapitenja e skuadrës, Albina Rugova.

“Istogu është i gatshëm të paraqitet në këtë ndeshje. Jemi përgatitur shumë mirë, kemi pasur një fazë përgatitore të suksesshme dhe kohë të mjaftueshme. Fatmirësisht të gjitha lojtaret janë të gatshme”, ka thënë Albina Rugova, që është reprezentuese.

“Istogu udhëton për fitore. Me angazhim maksimal shpresoj që do t’ia arrijmë qëllimit”, shton Rugova.

Lojtarja e krahut vlerëson se të gjitha katër skuadrat e para kanë gjasa për të fituar trofe.

“Pres garë të fortë deri në fund të kampionatit. Secila skuadër do të mundohet të shfrytëzojë shanset e veta. Kjo e bënë garën për titull me interesante dhe më konkuruese. Vushtrria është një nga tre rivalët tanë”, ka deklaruar Rugova.

Ajo thotë se Istogu ka skuadër më të përgatitur se në vjeshtë dhe se loja e skuadrës është më kolektive dhe kompakte. Në kuadër të xhiros së tretë Istogu kishte fituar si vendas ndaj Vushtrrisë me rezultat 33:24.

Forca e Istogut dhe e Vushtrrisë në pjesën e dytë të kampionatit do të dëshmohet në derbin e së shtunës.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova