Kampioni për sukses të ri evropian

Klubi pejan, Besa Famgas në Evropë luan nga viti 2005, ndërsa me suksese më të mëdha ka nisur nga viti 2013.

Besa është përballur me skuadra të forta evropiane gjatë viteve të kaluara, por suksesi nuk ka munguar. Një skuadër të fortë do ta ketë përballë edhe në fundjavë, atë nga Zvicra, Pfadi Winterthur.

Ndeshjet mes Besa Famgasit dhe Winterthurit luhen të shtunën e të dielen nga ora 19:00 në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Besa pret përkrahjen e tifozëve në tentim për të bërë hap para në gara evropiane. Winterthuri është ekip cilësor, por edhe kampioni i Kosovës. Me përkrahjen e tifozëve dhe me lojë me zemër suksesi është i mundshëm.

Më poshtë paraqesim rezultatet evropiane të Besës nga viti 2013 e tutje:

Kupa Sfiduese, 2013-14

Rrethi i tretë:

Salford – Besa Famiglia 27:40

Besa Famiglia – Salford 35:27

Rrethi i katërt:

 Aguas Santas Milaneza – Besa Famiglia   41:22

Besa Famiglia – Aguas Santas-Milaneza 27:36

Kupa e EHF-së, 2014-15

Rrethi i parë:

Besa Famiglia – Kehra 31:32

Kehra – Besa Famiglia 23:32

Rrethi i dytë:

Besa Famiglia – Nexe 25:40

Nexe – Besa Famiglia      43:26

Kupa e EHF-së, 2015-16

Rrethi i parë:

Fregata-Burgas – Besa Famiglia 18:24

Besa Famiglia – Fregata-Burgas 30:20

Rrethi i dytë:

Arendal – Besa Famiglia  34:18

Besa Famiglia – Arendal 25:31

Kupa e EHF-së, 2016-17

Rrethi i parë:

Besa Famiglia – Dukla Praha 35:31

Dukla Praha – Besa Famiglia 31:23

Kupa e EHF-së, 2017-18

Rrethi i parë:

Besa Famgas – Beykoz 29:21

Beykoz – Besa Famgas 35:23

Kupa e EHF-së, 2018-19

Rrethi i parë:

Batumi – Besa Famgas 20:30

Besa Famgas – Batumi 37:22

Rrethi I dytë:

Drammen – Besa Famgas 37:26

Besa Famgas – Drammen 27:20

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …