Kombëtaret e Kosovës nuk kanë të ndalur në IHF Trophy

Kombëtaret U20 dhe U18 të Kosovës në hendboll kanë shënuar fitore të reja në IHF Trophy për zonën evropiane që po zhvillohet në Prishtinë. Të mërkurën Kombëtarja U20 fitoi ndaj Irlandës me rezultat 35:22. Pas pjesës së parë Kosova kishte epërsi prej gjashtë golave (16:10), por në pjesën e dytë djelmoshat e trajnerit Fatmir Muhaxheri rritën ritmin dhe shënuan fitore të thellë. Kosova të martën në ditën e parë të garave kishte fituar thellë ndaj Britanisë së Madhe.

Ndaj Irlandës  më efikasi ishte Jon Muqolli me nëntë gola. Shtatë herë realizoi Drenit Tahirukaj.

Ndeshjet e 20-vjeçarëve luhen në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Në ndeshjet tjera të mërkurës, Moldavia fitoi ndaj Maltës me rezultat 41:7 ndërsa Gjeorgjia e mposhti Britaninë e Madhe me rezultat 35:17. Kështu Kosova, Moldavia e Gjeorgjia I kanë nga katër pikë dhe pritet të luftojnë për titull.

Te U20 të enjten nuk ka ndeshje, ndërsa të premten ndeshja më interesante është ajo në mes të Kosovës e Gjeorgjisë (18:00).

Ndeshjet e 18-vjeçarëve luhen në palestrën 1 Tetori. Kosova është e vetmja me dy fitore. Pasi të martën fitoi ndaj Britanisë së Madhe, Kosova U18 të mërkurën e mposhti Moldavinë me rezultat 32:22. Në ndeshjen tjetër Britania e Madhe fitoi ndaj Shqipërisë me rezultat 47:19.

Te Kosova në ndeshjet me moldavët më efikasi ishte Ylli Muqolli me tetë gola.

Të enjten janë ndeshjet Britania e Madhe – Moldavia (14:00) dhe Kosova – Shqipëria (16:00). Të shtunën janë ndeshjet për medalje në grupmoshën U18.

U20

Irlanda – Kosova 22:35 (10:16)

Kosova: Luzha, Gubetini 1, Abazi 3, Dugolli 2, Tafilaj 5, Shabani 2, Hoxha, Tahirukaj 7, Mustafa, Beqiraj, Muqolli  9, Rudari 1, Basholli 2, Bajqinovci 3.

U18

Kosova – Moldavia 32:22 (12:10)

Kosova: Mani, Idrizi 6, Smakolli, Isufi 2, Neziri, Rexha 1, Rama 1, Fana 2, Quni 4, Hajdini, Selmani 2, Vokshi 6, Muqolli 8, Dukaj.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova