Kombëtaret që duhet të kalojë Kosova për të siguruar paraqitjen në botëror

Kombëtares U-21 të Kosovës në hendboll (meshkujt) të hënën i është hapur rruga për sukses historik, përkatësisht për të siguruar paraqitjen në kampionatin botëror që prej 16 deri më 28 korrik mbahet në Spanjë.

Në takimin që drejtuesit e Federatës tonë (presidenti Eugen Saraçini dhe sekretari gjeneral Izet Gjinovci) e kishin me presidentin e IHF-së, Hassan Moustafa, u vendos që IHF Trophy Intercontinental të organizohet në Prishtinë prej 9 deri më 15 prill.

Kosova U-21 duhet të fitojë këtë garë dhe të sigurojë botërorin në Spanjë. Pra kombëtarja e drejtuar nga Fatmir Muhaxheri ka rast të artë që të bëhet e para prej të gjitha kombëtareve të sporteve kolektive të Kosovës që paraqitet në botëror. Tani ka mbetur që djelmoshat tanë të shfaqin vlerat në fushën e lojës.

IHF Trophy Intercontinental do të mbahet për grupmoshën U-21 dhe atë U-19. IHF Trophy për Evropë ishte organizuar në Prishtinë dhe Kosova fitoi në të dy grupmoshat, U-20 e U-18. Kështu fitoi të drejtën të paraqitet në fazën Interkontinentale, por tani me U-21 e U-19, që i bie të jetë gjenerata e njëjtë. 19-vjeçarët nuk kanë mundësi për të shkuar në botëror, por e kanë rastin të fitojnë IHF Trophy Intercontinental që do të ishte sukses shumë i madh. Ndërsa për U-21 suksesi do të kishte vlerë historike. Ndeshjet e 21-vjeçarëve do të luhen në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ndërsa ato të 19-vjeçarëve në sallën 1 Tetori.

Pos në Evropë, IHF Trophy është organizuar nga Federata Ndërkombëtare edhe në Afrikë, Azi, Amerikë të Veriut e Karaibe, Amerikë të Jugut dhe Qëndrore dhe Oqeani.
Kështu kundërshtarët e Kosovës U-21 në IHF Trophy Intercontinental do të jenë Nigeria, Taipei Kinez, SHBA-ja, Australia e Paraguaji.

Te 19-vjeçarët pos Kosovës do të garojnë edhe Nigeria, Taipei Kinez, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Paraguaji.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …

Egzon Gjuka ka kohë që jep kontribut për Kombëtaren e Kosovës në hendboll. Prej Gjukës pritet shumë edhe në …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka nisur të premten mbrëma përgatitjet për dy ndeshjet e rëndësishme me Rumaninë. Me …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …