Kombëtarja e hendbollisteve në vlugun e përgatitjeve

Hendbollistet e kombëtares së Kosovës po vazhdojnë përgatitjet për ndeshjet e rëndësishme që i kanë në Sllovaki. Nën urdhërat e përzgjedhësit Agron Shabani, hendbollistet kanë nisur më 21 nëntor përgatitjet për ndeshjet e fazës së parë eliminatore për botërorin e vitit të ardhshëm. Kosova është në grupin e parë së bashku me Sllovakinë, Ukrainën e Izraelin. Ndeshjet e këtij grupi luhen prej 30 nëntorit deri më 2 dhjetor në Shala të Sllovakisë. Kosova më 30 nëntor përballet me Izraelin, më 1 dhjetor me Ukrainën, ndërsa më 2 dhjetor me Sllovakinë.

Në ditët e para kanë stërvitur vetëm lojtaret e klubeve të vendit, ndërsa lojtaret e klubeve të huaja në fundjavë janë bashkuar me kombëtaren, për shkak të obligimeve që kishin. Poashtu selektori Shabani nuk mund të llogarit në disa lojtare të lënduara.

“Jemi grumbulluar prej datës 21 nëntor. Një pjesë e lojtareve kanë qenë prezente prej fillimit kurse pjesa tjetër për shkak të angazhimeve nëpër ekipe, i janë bashkangjitur grupit në vikend. Ushtrimet po shkojnë mirë, hendbollistet janë të përkushtuara, por kemi problem me lëndimin e disa lojtareve si të Burneta Ramës, Njomza Kelmendit dhe Arlinda Krasniqit”, ka thënë selektori Agron Shabani.
Për kombëtaren ende nuk e kanë fituar të drejtën të luajnë Albana Arifi e Suzana Ujkiq, ndërsa Pashke Marku nuk i është përgjigjur ftesës pasi ka obligime ndaj klubit të ri.

Hendbollistet po ushtrojnë nga dy herë në ditë, ndërsa janë të vendosura në Prishtinë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova