Kombëtarja e hendbollisteve në vlugun e përgatitjeve

Hendbollistet e kombëtares së Kosovës po vazhdojnë përgatitjet për ndeshjet e rëndësishme që i kanë në Sllovaki. Nën urdhërat e përzgjedhësit Agron Shabani, hendbollistet kanë nisur më 21 nëntor përgatitjet për ndeshjet e fazës së parë eliminatore për botërorin e vitit të ardhshëm. Kosova është në grupin e parë së bashku me Sllovakinë, Ukrainën e Izraelin. Ndeshjet e këtij grupi luhen prej 30 nëntorit deri më 2 dhjetor në Shala të Sllovakisë. Kosova më 30 nëntor përballet me Izraelin, më 1 dhjetor me Ukrainën, ndërsa më 2 dhjetor me Sllovakinë.

Në ditët e para kanë stërvitur vetëm lojtaret e klubeve të vendit, ndërsa lojtaret e klubeve të huaja në fundjavë janë bashkuar me kombëtaren, për shkak të obligimeve që kishin. Poashtu selektori Shabani nuk mund të llogarit në disa lojtare të lënduara.

“Jemi grumbulluar prej datës 21 nëntor. Një pjesë e lojtareve kanë qenë prezente prej fillimit kurse pjesa tjetër për shkak të angazhimeve nëpër ekipe, i janë bashkangjitur grupit në vikend. Ushtrimet po shkojnë mirë, hendbollistet janë të përkushtuara, por kemi problem me lëndimin e disa lojtareve si të Burneta Ramës, Njomza Kelmendit dhe Arlinda Krasniqit”, ka thënë selektori Agron Shabani.
Për kombëtaren ende nuk e kanë fituar të drejtën të luajnë Albana Arifi e Suzana Ujkiq, ndërsa Pashke Marku nuk i është përgjigjur ftesës pasi ka obligime ndaj klubit të ri.

Hendbollistet po ushtrojnë nga dy herë në ditë, ndërsa janë të vendosura në Prishtinë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. Përzgjidhja Nr Name Club …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …