Kombëtarja fillon me humbje fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2020”

Kombëtarja A e Kosovës në hendboll e ka luajtur të mërkurën ndeshjen e parë në fazën e dytë kualifikuese për kampionatin evropian të vitit 2020. Në Ostrowiec Swietokrzyski, kombëtarja jonë humbi nga Polonia me rezutat 37:13.

Polakët llogariteshin favorit të mëdhenjë para ndeshjes dhe shënuan fitore bindëse në një atmosferë të bukur sportive. Vendasit herët krijuan epërsi të lartë dhe atë e mbajtën deri në fund. Pas pjesës së parë rezultati ishte 15:5 në të mirë të Polonisë. Polonia ishte e katërta në Olimpiadën e fundit që dëshmon për cilësinë e kësaj kombëtare. Poashtu shumë lojtarë polakë luajnë në klube të mëdha evropiane.

Megjithatë ndaj tyre hendbollistët e Kosovës luftuan pa kompromis dhe kishin momentet e tyre pozitive. Kosova në këtë ndeshje ishte e hendikepuar pasi gjashtë lojtarë munguan për shkak të lëndimeve. Por të gjithë që fituan rastin e dhanë maksimuin për fanellën e kombëtares dhe në momente patën paraqitje të mirë.

Ndesha u luajt para 2500 shikuesve.

Deniz Terziqi me katër gola ishte më efikasi te Kosova. Tri herë shënoi Kastriot Jupa.

Kosova e Polonia bëjnë pjesë në grupin e parë të fazës së dytë kualifikuese për “Euro 2020”. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Gjermania e Izraeli, pra një grup shumë i fortë. Ndeshjen e ardhshme kombëtarja jonë e luan të dielen kur e pret Gjermaninë në Prishtinë, në festën e hendbollit. Gjermania është superfuqi e hendbollit.

Polonia – Kosova 37:13 (15:5)

Polonia: Krajewski 2, Walczak, Krupa 1, Kornecki, Langowski 4, Czuwara 5, Majdzinski 1, Syprzak 1, Potoczny, Moryto 5, Daszek 5, Kondratiuk 5, Gebala 2, Paczkowski 6, Chrapkowski, Malcher.

Kosova: Curri, Syla, Jupa 3, Krasniqi 1, Hoxha 1, Fetahu 1, Ahmeti 1, Terziqi 4, Beshiri, Quni, Tahirukaj 2, Berisha, Cimili.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova