Kombëtarja U-18 vendoset në Austri, nesër luan ndaj Holandës

Hendbollistët e Kombëtares U-18 të Kosovës të enjten pasdite janë vendosur në Austri ku do të luajnë në kampionatin evropian, Divizioni B. Në Austri kombëtarja jonë ka arritur pas një udhëtimi të gjatë. Nga Kosova kombëtarja është nisur të mërkurën mbrëma, ndërsa ekspedita ka pritur rreth tri orë në pikëkalimin kufitar në Merdare, pasi autoritetet serbe nuk kanë lejuar që autobusi të lëviz nëpër Serbi pa përcjelle të policisë. Për në Austri kombëtarja ka udhëtuar përmes Serbisë e Hungarisë, ndërsa të enjten pasdite është vendosur në qytetin Tulln ku edhe i luan ndeshjet në kuadër të evropianit.

Takimin e parë Kosova e ka të premten (nesër) prej orës 20:30, ndaj Holandës. Më 11 gusht Kosova luan ndaj Sllovakisë, më 13 gusht ndaj Letonisë, më 14 gusht ndaj Austrisë dhe më 16 gusht ndaj Bullgarisë. Më pas i ka edhe dy ndeshje për plasman përfundimtar. Gjithsej në evropianin në Austri marrin pjesë 12 përfaqësuese që janë të ndara në dy grupe. Kosova është në grupin B.

Kombëtarja është përgatitur në Gjakovë për këtë evropian. Në Gjakovë i ka luajtur edhe dy ndeshje stërvitore ndaj Malit të Zi. Por bëhet fjalë për një gjeneratë që është në konsolidim e sipër dhe pritjet prej saj janë solide. Djelmoshave tanë u dëshirojmë suksese në sfidat në kuadër të kampionatit evropian.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …