Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kombëtarja U18 në Uzbekistan në kërkim të biletës për në Kampionatin Botëror

Kombëtarja U18 e Kosovës në hendboll (vajzat) prej 28 shkurtit deri më 3 mars do të jetë në Tashkent të Uzbekistanit.
Në Tashkent, vajzat tona do ta kërkojnë biletën për Kampionatin Botëror që mbahet në verë. Kosova U18 do të garojë në fazën ndërkontinentale të garës IHF Trophy.
Paraqitjen në fazën ndërkontinentale, Kosova e ka siguruar me triumf në IHF Trophy për zonën evropiane.
Guadalupa, Guatemala, Kosova, Kaledonia e Re, Uzbekistani dhe Nigeria kërkojnë titullin e kampionit në grupmoshën e të rejave (U18). Kombëtarja jonë do të udhëtoj me synim të qartë – kualifikimin historik në Botëror.
Të kujtojmë që deri më tani ishin vetëm hendbollistët e Kosovës U21 që janë paraqitur në Kampionat Botëror, në Spanjë. Në sportet tjera ekipore, Kosova ende nuk është kualifikuar për në Kampionat Botëror.

Lajme tjera