Kosova e 28-ta në ranglistën evropiane për kombëtaret e femrave

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) renditet në vendin e 28-të në ranglistën evropiane. Është kjo një pozitë e mirë e Kosovës që kështu lë pas vetes plot 21 kombëtare tjera evropiane.
Federata Evropiane e Hendbollit (EHF) ka publikuar këtë javë rangimin e kombëtareve të femrave, në prag të kualifikimeve për “Euro 2020”. Kjo ranglistë është valide për kampionatin e ardhshëm evropian dhe do të merret për bazë kur të hedhet shorti për kualifikime.

Kombëtarja jonë i ka 44 pikë dhe ndanë vendin e 28-të me Ishujt Faroe. Kosova ka lënë prapa në ranglistë Izraelin, Finlandën, Bullgarinë, Greqinë, Azerbajxhanin, Gjeorgjinë dhe shumë ekipe kombëtare tjera.

Është kjo një pozitë shumë e vlerësuar e Kosovës, që dëshmon për hapat para të bërë në tri vitet e fundit. Avancim i mëtejmë pritet këtë vit dhe në vitet e ardhshme. Më së shumti pikë Kosova ka mbledhur nga suksesi në kualifikimet për “Euro 2018”. Gjithsej 24 pikë i kanë takuar për atë sukses.

Në krye të ranglistës është Franca, e përcjellur nga Norvegjia, Holanda e Rusia.
Euro 2020 do të luhet në Danimarkë e Norvegji. Vetëm këto dy kombëtare kualifikohen direkt, derisa 14 të tjera duhet të sigurojnë paraqitjen përmes kualifikimeve. Kualifikimet pritet të jenë në dy faza, por saktësisht do të mësohet pas 13 marsit, kur është afati i fundit për paraqitje të kombëtareve të interesuara. Pas përparimit në ranglistë, ka mundësi që Kosova të nis kualifikimet nga faza e dytë, por kjo do të qartësohet vetëm muajin tjetër. Shorti për fazën e dytë të kualifikimeve do të tërhiqet më 4 prill në Kopenhagë, ndërsa për fazën e parë gjatë muajit mars. Në fazën e dytë kualifikimet do të zhvillohen në 7 grupe nga katër ekipe. Dy të parët e secilit grup kualifikohen për evropian.

Faza e parë kualifikuese do të luhet prej 7 deri më 9 qershor të këtij viti, në formë turneu. Një turne të tillë Kosova e kishte fituar dy vite më parë kur në Prishtinë i mposhti Gjeorgjinë e Izraelin. Ndërkohë faza e dytë kualifikuese fillon më 25 shtator. Dy ndeshje luhen në shtator të këtij viti, dy tjera në mars të vitit 2020 dhe dy të fundit në maj të vitit 2020.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova