Kosova e fiton pjesën e parë por nuk mbahet deri në fund

Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll është paraqitur të hënën dukshëm më mirë se që ishte paraqitur të shtunën ndaj Sllovakisë, në kampionatin evropian, Divizioni B që po mbahet në Austri. Kombëtarja jonë të hënën në mesditë u përball me Letoninë ndaj të cilës e fitoi pjesën e parë me rezultatin 17:15. Por në pjesën e dytë djelmoshat tanë  patën rënie në lojë dhe nuk ia dolën të mbajnë epërsinë deri në fund. Kështu takimin e fitoi Letonia me rezultatin 37:31.

Në përgjithësi ishte një paraqitje e djelmoshave tanë që duhet vlerësuar. Por në pjesën e dytë erdhi në shprehje përgatitja fizike. Edhe para evropianit është pritur që përgatitja fizike të jetë prej problemeve kryesore në Kombëtaren e Kosovës. Gjithsesi paraqitja në pjesën e parë dëshmon që në këtë grupmoshë ka brumë dhe se bëhet fjalë për lojtarë me të ardhme.

Te kombëtarja jonë më efikasi ishte Yll Muqolli me 12 gola. Dion Idrizi shënoi shtatë herë dhe u shpall lojtar i ndeshjes. Për kombëtaren tonë ishte humbja e tretë në po aq ndeshje të luajtura në kuadër të grupit B. Derisa në ndeshjen e parë ndaj Holandës, kombëtarja e Kosovës pati paraqitje solide duke pësuar me rezultat 31:25, ndaj Sllovakisë të shtunën kishte më shumë telashe dhe humbja ishte më e thellë (36:18). Të hënën kombëtarja përmirësoi dukshëm imazhin para ndeshjeve tjera që i luan në grupin B. Të martën (nesër) kombëtarja jonë luan ndaj Austrisë së favorizuar e më pas të enjten takohet me Bullgarinë ndaj të cilës e kërkon fitoren. Djelmoshat tanë i kanë më pas edhe dy ndeshje për plasman.

Letonia – Kosova 37:31 (15:17)

Kosova: Thaqi, Idrizi 7, Berisha, Maloku, Isufi 4, Qerimi, Neziri, Delija 1, Fana 2, Basholli 1, Hajdini, Selmani, Vokshi 3, Dukaj 1, Quni, Muqolli 12.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova