Kosova fiton miqësoren me Turqinë

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka treguar formë të lartë në prag të ndeshjeve kualifikuese për “Euro 2020”. Kombëtarja jonë të dielen në Turqi fitoi ndaj kombëtares turke me rezultatin 21:20, në ndeshjen përgatitore.  Ishte një paraqitje shumë e mirë e Kosovës, ndërsa golin e fitores e shënoi Florim Hoxha në minutën e fundit, nga penalltia. Hendbollistët e Taip Ramadanit dëshmuan se po përgatiten mirë për ndeshjet e vështira me Poloninë e Gjermaninë, ndërsa një ndeshje tjetër stërvitore-përgatitore do ta luajnë ndaj Turqisë edhe të hënën (nesër). Prej Turqisë, kombëtarja udhëton direkt për në Poloni ku e luan takimin me 24 tetor. Më 28 tetor Kosova e pret Gjermaninë në ndeshjen e dytë të fazës së dytë kualifikuese për “Euro 2020”.

Të dielen ndaj Turqisë janë dalluar Luigj Quni e Arbër Curri, ndërsa lojë të mirë kanë treguar edhe të gjithë të tjerët. Kosova është e hendikepuar për shkak të lëndimit të shumë lojtarëve. Pos kapitenit Valon Dedaj, Vlerson Zherkës e portierit Flamur Gërbeshi, në ditët e fundit janë lënduar edhe Bujar Ramosaj e poashtu edhe Enis Kabashi e Endrit Abdullahi. Kabashi e Abdullahi u lënduan në ndeshjet që i zhvilluan të shtunën me skuadrat e tyre. Për shkak të garës me rëndësi të kombëtares U-20, atë IHF Trophy, që nis pas dy ditësh, kombëtarja A nuk mund të llogaris as në Drenit Tahirukajn e Jon Muqollin. Por ndeshja e së dieles jep shpresë për paraqitje të denja edhe ndaj Polonisë e Gjermanisë, superfuqisë së hendbollit. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova