Kosova humb ndeshjen me Austrinë, por jep sinjale të mira

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka humbur ndeshjen e parë kualifikuese për Botërorin 2021. Të premten në Maria Enzersdorf të Austrisë, hendbollistet tona pësuan 26:20, nga Austria.

Kosova e hapi ndeshjen shumë mirë dhe në pjesën e parë ishte në epërsi të vazhdueshme. Epërsia në shumë raste ishte 3 gola. Por pjesa e parë përfundoi 12:11 për Kombëtaren tonë. Fillimi i pjesës së dytë ishte shumë i dobët dhe austriaket shpejt kaluan në epërsi. Ndonëse ndërkohë konsoliduam radhët, epërsia e Austrisë nuk është rrezikuar. Në fund rezultati ishte 26:20.

Të kujtojmë që në këtë turne kualifikues na mungojnë shumë lojtare, ndërsa kemi edhe shumë debutuese.
Kombëtarja ka dhënë shenja se e ardhmja është e ndritur. Angazhimi i vajzave ishte në nivel.
Nesër nga ora 18:00 luajmë ndaj Italisë në ndeshjen vendimtare për kalim tutje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll më 1 korrik do t’i nis përgatitjet për Kampionatin …

Hendbollistet e Kombëtares U19 të Kosovës do të mblidhen javën tjetër (1 korrik) për Kampionatin …

Me finalen e Ligës së juniorëve, të luajtur të dielën, ka përfunduar edicioni garues 2020/2021 …

Federata e Hendbollit e Kosovës është vlerësuar lart për organizimin e një tjetër ngjarjeje ndërkombëtare. …

Njëra prej lojtareve kryesore të Kosovës, Arlinda Hajdari, ka pësuar lëndim serioz në ndeshjen e …

Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës kanë humbur ndeshjen vendimtare të raundit të parë kualifikues për …

Perfaqesuesja e Kosoves ne hendboll duke festuar me Kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndjekur nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Luksemburgut. Ai …

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e …